دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • 09137984291 - 03132505825
لمینت سرامیکی دندان چیست؟ | بهترین کلینیک دندانپزشکی ترمیم زیبایی دندان در اصفهان (دکتر کچویی و دکتر کامران)

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ + بررسی انواع لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ گاهی اوقات دندان ها به دلیل از دست بین فرم طبیعی و تغییر رنگ آن باعث از دست دادن زیبایی خود می شود و این امر می تواند ظاهر فرد را خراب کرده و اعتماد به نفس را تضعیف کند. به همین دلیل ممکن است دندانپزشک انواع لمینت های سرامیکی و کامپوزیت را به فرد پیشنهاد دهد و به او توصیه کند یکی از این روش ها را برای بازگرداندن ظاهر دندان ها انتخاب کند. گاهی اوقات برخی از افراد به دلیل بد شکلی، تغییر رنگ، فاصله از هم دندان هایشان، فاقد لبخند زیبا هستند.

قرار دادن لمینت های سرامیکی دندان راهی عالی برای تبدیل به لبخند شما شگفت انگیز و جذاب است. اگر یک یا چند دندان پر شده، ترک خورده، شکسته یا تغییر رنگ دارید و از آنها رنج می برید، دندانپزشکان ممکن است لمینت های سرامیکی دندان را توصیه کنند. این لمینت های کوچک دندان به گونه ای بهینه شده اند که به راحتی بر روی هر دندان معیوب قرار می گیرند و در نتیجه لبخندی بی نقص و تمیز برای شما به ارمغان می آورند.

لمینیت های کامپوزیت و سرامیکی هر دو به یک هدف عمل می کنند. در واقع هدف از لمینت دندان ترمیم و زیباسازی لبخند است. لمینیت در سطح جلویی دندان برای پنهان کردن عیوب دندان استفاده می شود. اما دو روش لمینیت وجود دارد. لمینت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها روش های مناسبی برای زیبایی دندان ها و لبخند شما هستند.
در این مقاله به بررسی لمینیت سرامیکی دندان و مقایسه آن با انواع لمینت های دندان می پردازیم. همچنین انواع لمینیت های سرامیکی در این پست معرفی شده است. پس در ادامه همراه ما باشید…

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

جراحی زیبایی لثه
خواندن این مقاله

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ لمینت غیر مستقیم، سطح نازکی هستند که از سرامیک با کیفیت و عالی ساخته شده اند و بر قسمت جلویی دندان ها قرار می گیرند، در حقیقت این لمینت ها در لابراتور ساخته ی شوند. این لمینت ها بر اساس شرایط و استاندارد های شخصی، برای هر فرد تعبیه یا ساخته می شود.

در واقع، در مرحله اول قالب دندان ها به لابراتوار دندانپزشکی تحویل داده می شود. برای حالت گرفتن باید آن را در کوره مخصوص با دمای 900 درجه سانتیگراد قرار بدهند تا به خوبی گرم شود و سطح صاف و صیقلی پیدا کند. سپس رنگ مناسب به آن اضافه می شود تا ونیرهای لمینیت سرامیکی با دندان های فردی که می خواهد از آنها استفاده کند مطابقت داشته باشد. این رنگ توسط شما یا پزشک متخصص انتخاب می شود که با معیار های صورت و دندان شما مطابقت داشته باشد.

ضخامت لمینت های سرامیکی می تواند از 0.2 تا 1 میلی متر متغیر باشد و موقعیت و ظاهر چرخش دندان می تواند در ضخامت لمینت های دندانی بسیار تاثیرگذار باشد.

ظاهر لمینت های سرامیکی همان چیزی است که شما می خواهید و انتخاب تصادفی نیست. در واقع دندانپزشکان حرفه ای با کمک لمینت های دیجیتال دندان می توانند با استفاده از برنامه های کامپیوتری لبخند شما را به صورت دیجیتال طراحی کنند.

در این صورت شما فرصت دارید در مورد رنگ و ظاهر لمینت های سرامیکی نظر دهید تا در نهایت بتوانید مطابق سلیقه خود اقدام به انجام لمینت نمایید.

ویژگی های مشترک بین انواع لمینت سرامیکی دندان

در تمامی لمینیت های سرامیکی، ویژگی های زیر به طور کمتر یا زیادتر یافت می شود.

  •  بسیار نازک
  •  بادوام
  •  طبیعی به نظر می رسد.
  •  برای هر فرد سفارشی ساخته می شوند.
  •  بطور دائمی به قسمت جلوی دندان چسبانده می شود.

معرفی انواع لمینت سرامیکی دندان

در این قسمت به بررسی انواع لمینت دندان می پردازیم تا بتوانید در انتخاب گزینه مناسب، از دقت بالاتری برخوردار باشید. با در نظر گرفتن وضعیت سلامت دهان و دندان هر فرد که فقط توسط دندانپزشک قابل ارزیابی است، بسته به نوع درمان مورد نیاز و نوع لمینتی که دندانپزشک توصیه می کند، قیمت لمینت های سرامیکی متفاوت خواهد بود.

فضای نگهدارنده دندان کودکان چیست؟
خواندن این مقاله

لمینت سرامیکی دندان ایمکس

سیستم E-MAX از لیتیوم دی سیلیکات چند لایه ساخته شده است. برای انجام این نوع لمینت ابتدا دندانپزشک از دندان های بیمار قالب می گیرد. سپس دی سیلیکات لیتیوم مذاب را در قالب های لابراتور ریخته و اجازه می دهیم سرد شود. پس از آماده شدن لمینت، دندانپزشک آن را به دندان های بیمار می چسباند.

درخشندگی و شفافیت و زیبایی لمینت E-Max بهتر از لمینت کدکام یا زیرکونیا است، اما مقاومت کمتری در برابر ضربه دارد.

لمینت سرامیکی دندان زیرکونیا

برای انجام این نوع لمینت ابتدا دندانپزشک از دندان های بیمار قالب گرفته و به لابراتور می فرستد. در لابراتور خمیر سرامیک به همراه اکسید زیرکونیوم داخل فر ریخته می شود و لایه به لایه در قالب گچی ساخته شده توسط دندانپزشک قرار می گیرد.

یکی از مهمترین مزایای لمینت سیستم زیرکونیا مقاومت بالای آن در برابر تغییرات دما و ضربه می باشد. یکی از معایب لمینت سرامیکی دندان سیستم زیرکونیا، شفافیت کمتر آن نسبت به انواع دیگر است.

لمینت سرامیکی دندان برلیانس

این نوع لمینت متعلق به شرکت آمریکایی است. به همین دلیل هزینه تهیه آن بسیار بالاست و حدود بیست روز طول می کشد. از آنجایی که جنس آن نازک است نیازی به تراش دادن یا تیز کردن ندارد. این نوع لمینت شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارد و زیبایی و درخشندگی فوق العاده ای دارد.

لمینت سرامیکی دندان کادکام

برای لمینت  کادکام ابتدا دندانپزشک دندان های بیمار را به طور کامل اسکن کرده و به کامپیوتر می فرستد. در مراحل بعدی ساختار لمینت کادکام در واقع طراحی شده و طرح مورد نظر به دستگاه مخصوص منتقل می شود. طرح مورد نظر در یک بلوک سرامیکی تک رنگ کوچک انجام شده و به تدریج و با دقت و سلیقه کافی حک می شود.

دندان پزشکی در دوران بارداری
خواندن این مقاله

یکی از مزیت های اصلی سیستم لمینت کادکام این است که این نوع لمینت در زمان کوتاهی تهیه می شود. اما توجه داشته باشید که به دلیل بلوک که با سیستم کات کامل تهیه می‌شود جلوه طبیعی دندان را مانند دیگر روش‌های لمینت سرامیکی ندارد.

لمینت سرامیکی دندان لومینیرز

لمینت سرامیکی Lumineers System یکی از محبوب ترین لمینت سرامیکی دندان است و شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارد. این نوع لمینت به دلیل استحکام و نازکی بالا مورد استقبال بسیاری از دندانپزشکان نیز قرار گرفته است.

به دلیل نازک بودن این نوع لمینت، نیازی به تیز کردن دندان نیست و پس از آماده شدن، می توان آن را به همین صورت روی دندان ها قرار داد. تولید این لمینت های سرامیکی منحصر به شرکت آمریکایی است. به همین دلیل هزینه ساخت این نوع لمینت با توجه به اینکه دندانپزشک قالب دندانی را برای شرکت درخواست کننده ارسال می کند بسیار بالاست.

لمینت سرامیکی دندان ای‌پی‌اس ونیر

این نوع لمینت سرامیکی، لمینت‌های از پیش آماده‌ای هستند که پیش‌از قرار گرفتن روی دندان‌های بیمار باید کمی تراش‌خورده و آماده شوند. به دلیل این ‌که این لمینت ها از قبل آماده شده ‌اند، در یک جلسه می‌ توان لمینت را روی دندان‌های بیمار قرارداد.

شفافیت و کیفیت لمینت سیستم ای‌پی‌اس ونیر نسبت ‌به دیگر لمینت ها پایین‌ تر بوده و مطابقت آن با دندان اصلی و تراش آن نیز به تجربه و مهارت دندان‌ پزشک بستگی دارد.

لمینت سرامیکی کانتکت لنز

لنزهای تماسی دندان، لمینت های چینی هستند که سطح دندان ها را می پوشانند. آنها به این دلیل نامیده می شوند که بسیار نازک هستند (حدود 0.3 میلی متر).

این روش، روش جدیدی است که باعث ازبین رفتن لکه، شکستگی، فرسودگی و … می شود. دندان ها به سرعت و به طور طبیعی بدون آسیب به ساختار دندان زیبا به نظر می رسند. لنزهای دندانی یا لنزهای تماسی لمینت برای بازسازی مینای دندان با استفاده از سرامیک هستند.

منبع: https://b2n.ir/m88239

3.5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ