دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • 09137984291 - 03132505825
کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟ انواع کامپوزیت ونیر+ معایب و مزایا

کامپوزیت ونیر دندان نقشی اساسی در زیبایی لبخند شما دارد. داشتن ظاهری آراسته در زندگی روزانه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر نقص و نامرتبی در ظاهر، می‌تواند تاثیری منفی در ملاقات‌های شما داشته باشد. زیبایی دندان با ونیر می‌تواند در افزایش اعتماد بنفس افراد نقش داشته و به آن‌ها جرئت لبخند زدن بدهد. در صورت رعایت بهداشتی دهان و دندان، قادر خواهید بود تا مدت‌ها از تاثیرات کامپوزیت لذت ببرید. داشتن دندان‌هایی مرتب و درخشان، دیگر رویایی دور از انتظار نیست!

خوشبختانه با پیشرفت روزافزون علم در جهان، روش‌های زیادی برای حل مشکلات دهان و دندان به وجود آمده است. کامپوزیت ونیر می‌تواند فاصله بین دندان‌ها را بسته، آن‌ها را به صورت جزئی مرتب کرده، تغییر رنگ داده و ظاهری تازه به افراد ببخشد. باید توجه داشت که تمام این موارد در صورتی اتفاق می‌افتد که شخصی با مهارت، مسئول انجام کامپوزیت ونیر حرفه‌ای باشد؛ که در این خصوص ما به شما دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران، بهترین متخصصان دندانپزشکی در اصفهان را پیشنهاد می‌کنیم.

ونیر کامپوزیت دندان در اصفهان

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر دندان یکی از روش‌های کم هزینه و مناسب برای زیباسازی دندان‌ها است. دندانپزشکان با استفاده از این روش می‌توانند مشکلاتی نظیر رنگ بد دندان، شکل نامناسب و فاصله بین آن‌ها را برطرف کرده و لبخندی زیبا برای افراد بسازند. در این روش دندانپزشک با تراشیدن یک لایه با ضخامت چند دهم میلی‌متر از دندان، کار خود را آغاز می‌کند. پس از این کار، یک لایه نازک از کامپوزیت یا همان مواد همرنگ دندان، روی محل مورد نظر قرار می‌دهد.

خوشبختانه پیشرفت علم سبب شده تا طیف رنگی گسترده‌ای از کامپوزیت‌ها در اختیار دندانپزشک بوده و قادر باشد تا هماهنگ‌ترین رنگ را با رنگ دندان‌های بیمار انتخاب کند. از طرفی ترکیبات و مواد به کار رفته در کامپوزیت، پیشرفت چشمگیری داشته و از کیفیت و استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

انواع کامپوزیت بر اساس محل نصب و استفاده

انواع مختلفی از کامپوزیت ونیر دندان وجود دارد. در این بخش قصد داریم تا بر اساس محل نصب و استفاده این مواد آن‌ها را طبقه‌بندی و معرفی کنیم. به طور کلی سه دسته از کامپوزیت وجود دارد که به شرح زیر است:

  • کامپوزیت دندان های جلو (قدامی)
  • کامپوزیت دندان های عقب (خلفی)
  • و کامپوزیت‌های یونیورسال

کامپوزیت های قدامی (دندان های جلو)

به طو کلی هدف از کامپوزیت دندان‌های جلو، ایجاد زیبایی و طبیعی بودن است. از این کامپوزیت برای اهداف زیر، استفاده می‌شود:

  • ترمیم دندان‌های پوسیده و آسیب دیده جلویی
  • اصلاح طرح لبخند با ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت های خلفی (دندان های عقب)

در حقیقت کامپوزیت دندان‌های عقب، تفاوت خاصی با کامپوزیت دندان‌های جلو ندارد؛ تنها تفاوت موجود در این دو گروه، مقاومت بیشتر کامپوزیت دندان‌های عقب و اهمیت کم‌تر زیبایی در این کامپوزیت‌ها است. به زبانی دیگر می‌توان گفت که از این نوع کاپوزیت به عنوان جایگزینی برای آمالگام استفاده می‌شود. برخی با استفاده از این مواد به دنبال زیبایی دندان با ونیر هستند و برخی دیگر می‌خواهند دندان‌های آسیب دیده‌شان را با این روش ترمیم کنند.

کامپوزیت های ارتودنسی

شاید در زمان ارتودنسی متوجه شده باشید که دندانپزشک با استفاده از ماده‌ای خاص، براکت‌ها را به دندان شما می‌چسباند. این ماده که از جنس رزین است، کامپوزیت ارتودنسی نام دارد. از این کامپوزیت برای چسباندن براکت‌ها، اتصال باند ارتودنسی و غیره استفاده شده و به صورت سرنگ یا خمیر در اختیار دندانپزشکان قرار می‌گیرند.

کامپوزیت های بالک فیل

هدف از طراحی کامپوزیت‌های بالک فیل، انجام کل فرایند کامپوزیت در یک لایه است. از این ماده برای ساده کردن روند درمان و صرفه‌جویی در وقت استفاده می‌شود. با استفاده از کامپوزیت‌های بالک فیل، هزینه کم‌تری را پرداخت خواهید کرد.

کامپوزیت های سلف کیور

برخی از کامپوزیت‌ها برای خشک و سخت شدن به نوری خاص نیاز دارند؛ اما کامپوزیت‌های سلف کیور از این قاعده مستثنا هستند. به طور معمول از این کامپوزیت‌ها در کور بیلداپ استفاده شده یا آن‌ها را به عنوان قالبی برای ریشه دندان به کار می‌گیرند. دندانپزشکان ترجیح می‌دهند تا حفره‌های موجود در دندان‌های خلفی را با این ماده پر کنند.

کامپوزیت‌ های یونیورسال

کامپوزیت‌ دندان یونیورسال از جمله کامپوزیت‌هایی است که زیبایی چشمگیر و مقاومتی بسیار دارد. دندانپزشکان از این کامپوزیت برای اصلاح طرح لبخند و پر کردن دندان‌های آسیب‌دیده استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که هزینه استفاده از کامپوزیت ونیر‌ دندان یونیورسال، بیشتر از دو نوع قبل خواهد بود.

کامپوزیت های مایع

انعطاف‌پذیری بینظیر کامپوزیت‌های مایع، اصلی‌ترین مشخصه آن‌ها به شمار می‌رود. از آنجا که ایجاد تغییر شکل در این نوع از کامپوزیت کاری آسان است، دندانپزشکان برای پر کردن حفره‌های کوچک یا ترمیم آسیب‌دیدگی دندان‌های پوسیده، از کامپوزیت‌های مایع کمک می‌گیرند.

کامپوزیت ونیر دندان بر اساس ذرات و اندازه

علاوه بر نوع استفاده از کامپوزیت ونیر دندان، می‌توان این مواد را بر اساس ذرات و اندازه آن نیز دسته‌بندی کرد. به طور کلی کامپوزیت‌ها از شیشه یا سرامیک ساخته می‌شوند. در کامپوزیت‌های شیشه‌ای از موادی نظیر سیلیس بلورین، دی اکسید سیلیکون، شیشه لیتیوم/ باریم- آلمینیوم و بوروسیلیکات، استفاده می‌شود. از طرفی کامپوزیت‌های سرامیکی را از موادی همچون اکسید زیرکونیوم می‌سازند. در ادامه این مطلب، کامپوزیت ونیر حرفه‌ای را بر اساس ذرات و اندازه آن طبقه‌بندی می‌کنیم.

سوالات متداول کامپوزيت ونير دندان

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خير . در صورتيکه بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونیر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست . البته رعایت بهداشت شامل نخ دندان زدن و مسواک کردن همواره توصیه می شود. .
البته اگر درمان با کيفيت پايين انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بين پوسته ونير و دندان ، احتمال ايجاد بوى نامطبوع دهان است که در اين حالت بايست کامپوزيت دندان تعويض شود.

آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونیر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپوزیت ونیر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپوزیت ونیر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراين اگر بيمار نيازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اينکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونیر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپوزيت ونير ضررى براى مادر و جنين ندارد.

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ