دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • 09137984291 - 03132505825
روکش دندان شیری کودکان+ انواع روکش دندان شیری

روکش دندان شیری کودکان+ انواع روکش دندان شیری

روکش دندان شیری کودکان چیست؟ هر انسانی در شش ماه اول زندگی‌اش شروع به دندان درآوردن می‌کند و سپس در شش یا هفت سالگی دندان‌های اولیه و شیری خود را از دست می‌دهد. مهم‌ترین دغدغه والدین در مقابل فرزندشان، آموزش بهداشت دهان و دندان و مراقبت از دندان‌ها است. متاسفانه این باور غلط در بین مردم رایج است که فقط در صورت پوسیدگی و یا درد دندان باید به پزشک مراجعه کرد.

در صورتی که برای جلوگیری از این موارد، قبل از شروع مشکل باید تحت نظر یک دندان پزشک بود. دندانپزشکی کودکان در اصفهان، شاخه ای از دندان پزشکی است که به شناخت و درمان بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان در کودکان می‌پردازد. اگرچه باور عموم این است که دندان‌های شیری اهمیت زیادی ندارند؛ چرا که بر این باور هستند این دندان‌ها باید بیفتند و دندان‌های دائمی دربیایند. اما واقعیت این است که دندان‌های شیری اهمیت بالایی در تکلم و جویدن و تکامل فک و جایگیری دندان‌های دائمی دارند. بنابراین حفظ و نگهداری و نحوه مراقبت از آن‌ها اهمیت زیادی دارد. وجود دندان شیری حتی در میزان اعتماد به نفس کودک نیز تاثیر به سزایی دارد.

 آخرین راه برای حفظ دندان‌های آسیب دیده قبل از کشیدن، روکش دندان شیری کودک است. در ادامه مطلب به اهمیت دندان‌های شیری، روکش کردن آن‌ها، معایب و مزایای این کارو انواع روکش‌ها  خواهیم پرداخت.

دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی اطفال، جز ده تخصص دندانپزشکی است که شامل ارتودنسی و ارتوپدی دندانپزشکی، پریودنتیکس و پروتز دندان، جراحی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دهان و فک و صورت، اندونتیکس، آسیب‌شناسی دهان و فک و صورت و بهداشت عمومی دندان پزشکی می‌شود. این شاخه از دندانپزشکی، به دو سال آموزش فراتر از مدت زمان تحصیل در دانشکده دندانپزشکی نیاز دارد. این زمان صرف آموزش رفتار کودک، مدیریت و درمان دندان‌های در حال رشد، رشد جسمانی و نیازهای ویژه دندانپزشکی کودکان، می‌شود.

اکثر کودکان نسبت به مراجعه به دندانپزشکی مقاومت می‌کنند. باید در نظر داشت نیازهای کودکان و بزرگسالان با هم متفاوت است. درست است که همه دندانپزشکان قادر به انجام اقدامات پزشکی روی دندان کودکان هستند، اما دندانپزشکان اطفال، نوع رفتار و برخورد با کودکان را بهتر می‌دانند. هم چنین فضای متناسب با روحیه کودک را در مطب خود فراهم می‌آورند. تمام سعی دندانپزشکان بر این است که کودکان خاطره خوشی از مراجعه به مطب دندانپزشکی داشته باشند. یک دندانپزشک کودک باتجربه، می‌داند چگونه با ابزار و تجهیزاتی که در اختیار دارد،  یک کودک را معاینه و معالجه کند.

شیار پوش دندان (فیشور سیلانت) چیست؟ کاربرد + معایب و مزایا
خواندن این مقاله

دندان پزشک کودک کارهای مختلفی را با توجه به سن و مشکل کودک انجام می‌دهد از جمله: معاینات بهداشت دهان و دندان کودک، مراقبت‌های پیشگیرانه مانند آموزش استفاده از فلوراید و تغذیه و رژیم غذایی صحیح، مشاوره در زمینه عادت‌هایی مثل خوردن پستانک و مکیدن انگشت شصت، ترمیم حفره‌های ناقص دهان، ارزیابی و صاف کردن دندان‌ها و اصلاح نیش نامناسب، تشخیص شرایط دهان و دندان برای جلوگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت، آسم، اختلالات بیش فعالی و غیره.

روکش دندان شیری کودکان چیست؟

زمانی که قسمت زیادی از دندان آسیب دیده یا از بین رفته باشد، از روکش دندان شیری کودک استفاده می‌کنند. روکش دندان شیری، تاج یا کلاهکی است به رنگ سفید که کاملا شبیه تاج  دندان‌های طبیعی است.به روکش دندان، پروتز ثابت و یا قاب دندان هم می‌گویند. روکش‌ها را روی دندان می‌چسبانند تا هم ظاهر و هم استحکام دندان‌ها را بازیابی کنند. روکش کردن دندان‌ها، اخرین راه برای حفظ تاج دندان است.

 اگر آسیب دندان به قدری وسیع باشد که با روش‌های ترمیمی مانند پر کردن نتوان آن را درمان کرد، آخرین گزینه روکش دندان شیری است. البته باید توجه داشت روکش دندان یک روش تهاجمی است. به این معنی که برای نصب آن پزشک مجبور است مقدار زیادی از نسج دندان را بتراشد تا فضا برای نصب روکش باز شود. در حالی که هیچ ماده و روشی جایگزین نسج طبیعی دندان ما نمی‌شود. پس بهتر است تا جای ممکن از روش‌های محافظه کارانه‌تر مانند لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت ونیر و غیره استفاده کرد.

دندان شیری چیست؟

به اولین دندان‌هایی که معمولا از شش ماهگی به بعد شروع به درآمدن می‌کنند، دندان شیری می‌گویند. تا سن سه سالگی دندان‌های شیری کامل می‌شوند. در حدود شش سالگی شروع به افتادن می‌کنند و سپس دندان‌های دائمی در می‌آیند. دندان‌های دائمی و شیری با هم متفاوتند. دندان‌های شیری سفید‌تر و مینای نازک‌تری نسبت به دندان‌های دائمی دارند. به دلیل نازکی مینای دندان‌های شیری، مصرف زیاد خوراکی‌های شیرین و رعایت نکردن بهداشت و مصرف نکردن فلوراید می‌تواند باعث پوسیدگی و خرابی زود هنگام این دندان‌ها شود.

فلوراید تراپی در کودکان + مزایای فلوراید درمانی اطفال
خواندن این مقاله

دندان‌های دائمی و شیری از نظر ساختاری نیز با هم متفاوت هستند. در قسمت لبه دندان‌های دائمی در ابتدا دندانه‌هایی وجود دارد که به مرور زمان و تماس دندان‌ها با هم از بین می‌رود. ریشه دندان‌های شیری نازک‌تر و کوچک‌تر است. دلیل کوتاه بودن طول ریشه دندان‌های شیری این است که در زمان افتادن به راحتی ریشه حل شود و دندان بیوفتد.

در صورت خرابی و پوسیدگی دندان‌های شیری، نباید اقدام به کشیدن زودهنگام آن‌ها کنیم، ممکن است جای دندان‌های دائمی توسط سایر دندان‌ها پر شود. علاوه بر همه این‌ها لبخند بی‌دندان یک کودک ممکن است باعث عدم اعتماد به نفس در کودک شود. به همبن دلایل باید از دندان‌های شیری مراقبت کرد و در صورت ایجاد کوچک‌ترین پوسیدگی فورا به دندانپزشک مراجعه نمود. در صورتی که پوسیدگی آنقدر زیاد باشد که چاره­ای جز کشیدن دندان نیست، باید جای خالی را با دندان مصنوعی پر کرد تا زمانیکه دندان دائمی بیرون بزند.

کاربرد روکش دندان چیست؟

با اینکه روکش دندان شیری کودک آخرین گزینه برای احیا دندان است اما کاربردهای فراوانی دارد. مثلا در مواقعی که دندانی بر اثر پوسیدگی ضعیف شده باشد و احتمال این وجود دارد که بشکند، از روکش د ندان شیری برای محافظت از آن استفاده می‌کنیم. اگر دندانی ترک بخورد، برای محکم نگه داشتن بخش‌های مختلف آن ازروکش استفاده می‌شود. زمانی که دندان عصب کشی شده باشد و یا به عبارتی دندان تحت درمان کانال ریشه قرار بگیرد، هم می‌توان از روکش‌ها استفاده کرد.

همچنین برای پوشاندن دندان‌های بد شکل و تغییر رنگ داده یا پوشاندن ایمپلنت‌ها برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی، نگه داشتن بریج دندان در جای خود، می‌توان از روکش‌ ها کمک گرفت. روکش دندان شیری برای کودکان و روی دندان‌های شیری هم قابل استفاده است. زمانی که کودک در رعایت بهداشت روزانه دندان‌ها مشکل دارد و دندان‌های شیری در معرض خطر پوسیدگی هستند، از قاب دندان استفاده می‌کنند.

عصب کشی دندان شیری کودکان چگونه است؟ + نکات قابل توجه قبل از عصب کشی
خواندن این مقاله

یا زمانی که دندان کودک آنقدر پوسیده است که نمی‌تواند پرکردگی را نگه دارد، روکش دندان شیری به کمک این دندان می‌آید. در مواردی کودکان نه تنها قادر به انجام مراقبت‌های دندانی نیستند، بلکه همکاری لازم را با پزشکشان ندارند. در چنین شرایطی برای کاهش دفعات تزریق بی‌حسی و در برخی موارد بیهوشی عمومی، بهتر است از روکش برای نگهداری از دندان‌های شیری استفاده شود. علاوه بر این‌ها دندان‌هایی که به طور مادرزادی شکستگی دارند مانند دندان‌های میخی شکل یا دندان‌هایی که کوچک‌تر از حد نرمال هستند، هم با استفاده از روکش‌ها ترمیم می‌شوند.

انواع ترمیم‌های دندان‌های شیری

روش‌های ترمیم دندان‌های شیری می‌تواند از بیماری‌های دندان کودک جلوگیری یا درمان کند. در ترمیم دندان‌های شیری، از روش‌های درمانی مانند عصب‌کشی دندان، کشیدن دندان، پرکردن و غیره هم استفاده می‌شود. زمانی که دندان‌های شیری به دلیل پوسیدگی یا آسیب‌های فیزیکی شکسته شده باشند و یا به خاطر عادات بدی مانند دندان قروچه و مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های اسیدی ساییده شده باشند، از روش‌های ترمیمی به کار برده می‌شود.

یکی از روش‌های ترمیم دندان‌های شیری ، عصب کشی سطحی است. این روش زمانی انجام می‌شود که مقدار پوسیدگی زیاد بوده و کودک به دلیل عفونت احساس درد می‌کند. اگر پوسیدگی دندان به موقع درمان نشود، ممکن است کودک دچار عفونت و درد شدید شود. در بعضی موارد ممکن است پزشک مجبور  به کشیدن دندان بشود.

روش ترمیمی دیگر پرکردن است. زمانی که پوسیدگی سطحی و کم باشد، از این روش استفاده می‌کنند. یک روش دیگر کشیدن است برای زمانی که پوسیدگی خیلی عمیق باشد، یا دندان‌ها شلوغ و نامرتب بوده و فضا برای ارتودنسی وجود نداشته باشد.

هنگامی که یک دندان شیری زودتر از موعد افتد یا اینکه یک دندان کلا رشد نکند، به دلیل این که فضا برای رویش دندان دائمی باقی بماند، از فضانگهدارنده‌ها استفاده می‌کنند. فضانگهدارنده‌ها از جنس استیل ضد زنگ هستند. به شکل دو حلقه چسبیده به هم طراحی شده‌اند که با رشد و لق شدن دندان‌های کناری برداشته می‌شوند.

 

منبع: https://b2n.ir/j75539

4.3/5 - (7 امتیاز)
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ