کاشت ایمپلنت پانچ چیست؟ | ۴ تفاوت ایمپلنت پانچی با ایمپلنت معمولی

آنچه در این مقاله می‌خوانید
ایمپلنت پانچ یکی از انواع ایمپلنت دندان است که به عنوان ایمپلنت فوری دندان نیز شناخته می شود زیرا طی چند ساعت انجام می شود. ایمپلنت فلپلس دارای مزایای بسیاری می باشد اما هزینه آن نیز نسبت به ایمپلنت معمولی بیشتر است.

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان مهدی کچوئی و راضیه کامران

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران مشاوره بگیرید. برای دریافت مشاوره و معاینه رایگان می توانید با شماره ۰۳۱۳۲۵۰۵۸۲۵ تماس حاصل فرمایید.

اشت ایمپلنت پانچ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
فهرست مطالب

کاشت ایمپلنت پانچ یکی از انواع روش های ایمپلنت دندان در اصفهان است که طرفداران زیادی دارد و در زمان کوتاه نتیجه خود را نشان می دهد. باتوجه به ویژگی های ایمپلنت پانچی شاید شما هم تمایل به انجام این نوع ایمپلنت را داشته باشید، اما دقت داشته باشید پیش از انجام ایمپلنت از روش های مختلف ابتدا باید مزایا و معایب آن را بطور دقیق بررسی نمایید. در این مقاله قصد داریم تمامی موارد مربوط به ایمپلنت فلپلس را بررسی کرده و با ایمپلنت معمولی مقایسه کنیم.

اگر تصمیم به انجام ایمپلنت بدون جراحی ( ایمپلنت پانچی ) را دارید حتما با پزشکان باتجربه و متخصص این حوزه مشورت نمایید. جهت ارتباط با بهترین دندانپزشک اصفهان و دریافت نوبت معاینه رایگان با ما تماس بگیرید.

جراحی دندان عقل در اصفهان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران

جهت دریافت مشاوره و معاینه رایگان تماس بگیرید

ایمپلنت به روش پانچ چیست؟

کاشت ایمپلنت پانچی‌ یکی از روش های ایمپلنت دندان و درواقع روشی برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. به دلایل مختلفی امکان دارد یک یا چند دندان آسیب ببینند که دیگر نتوان از آن ها استفاده کرد؛ بنابراین با استفاده از این ایمپلنت بدون جراحی به راحتی می توان این مشکل را حل کرد. در روش ایمپلنت پانچی یک پایه فلزی داخل استخوان فک گذاشته شده و روی آن روکش کشیده می شود.

این روش جدید و پرطرفدار از انواع ایمپلنت های فوری است که در مدت زمان خیلی کوتاهی انجام می شود. این روش برعکس روش های سنتی که درد و خونریزی زیادی دارند، بدون شکافتن لثه انجام شده و بدون خونریزی بوده و با درد کمی همراه است. کاشت ایمپلنت پانچی به بخیه نیازی نداشته و مراحل آماده سازی آن ۲ الی ۴ هفته طول کشیده و زمان قرار دادن ایمپلنت در استخوان یک ساعت طول می کشد.‌ همچنین دوره نقاهت آن کم بوده و در زمان کمی فرد بهبودی خود را به دست خواهد آورد.‌

ایمپلنت پانچ چگونه انجام می شود؟

برای انجام کاشت ایمپلنت پانچی از تکنیک های پیچیده رادیوگرافی استفاده می شود. با انجام تصویر برداری سه بعدی استحکام فک، ساختار استخوان و محل دقیق ایمپلنت مشخص می شود. دندانپزشک شرایط بیمار را سنجیده و در صورت مناسب بودن شرایط فرد این روش را برای او انتخاب می کند.

می توان یک یا چند دندان را به روش ایمپلنت فلپلس ترمیم کرد. این روش بسیار سریع و موثر بوده و معمولا فرد پس از ۲۴ ساعت به زندگی عادی بر می گردد.‌ تنها ۲ درصد از این نوع ایمپلنت پس زده می شود که همین باعث پر طرفدار بودن این روش شده است. این کار توسط دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بهترین دندانپزشک زیبایی در اصفهان با بهترین و با کیفیت ترین مواد انجام شود.

شرایط کاشت ایمپلنت پانچی

کاشت ایمپلنت پانچی مستلزم شرایطی است که افراد باید آن را داشته باشند؛ در غیر این صورت استفاده از آن توصیه نمی شود. این روش برای همه افراد مناسب نبوده و دندانپزشک از طریق انجام اسکن شرایط را می سنجد. فردی که قصد انجام این کار را دارد، باید دارای بافت استخوانی مناسب و کافی باشد.‌

همچنین لثه بیمار بافت نرم داشته باشد و ضخامت استخوان فک‌ نیز مناسب باشد؛ زیرا اگر بافت سخت باشد، در زمان قرار دادن ایمپلنت درون استخوان با مشکل مواجه خواهید شد. علاوه بر این موارد باید دقت داشت اگر ضخامت استخوان‌ کم باشد، در صورت سوراخ کردن به آن آسیب جدی وارد می شود. همچنین دندانپزشک باید دسترسی راحتی به بافت استخوانی داشته باشد.‌

مراحل ایمپلنت به روش پانچ

کاشت ایمپلنت پانچی شامل مراحل زیر است:

۱) مرحله اول: ابتدا دندانپزشک دندان ها را معاینه کرده و از طریق انجام رادیوگرافی و اسکن بافت سخت و نرم دهان فرد را ارزیابی می کند. در این مرحله مشخص می شود که بیمار از تراکم استخوان کافی برای انجام ایمپلنت بدون جراحی برخوردار است یا خیر.

۲) پس از آن که دندانپزشک مطمئن شد فرد شرایط لازم برای انجام این نوع ایمپلنت را دارد، لثه ها را بی حس می کند. این کار چند دقیقه زمان می برد.

۳) پس از بی حسی لثه پزشک بوسیله دستگاه های مخصوص پانچ که سرهای آن در سایزهای مختلف موجود است، در لثه سوراخی با قطر و عمق لازم ایجاد می کند.

۴) در این مرحله از کاشت ایمپلنت پانچی، پزشک ایمپلنت را داخل سوراخ قرار داده و روی آن روکش موقت نصب می کند.

۵) حدودا سه ماه طول می کشد تا لثه ترمیم شده و ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد.‌

۶) بعد از گذشتن این مدت از بیمار قالب گرفته می شود تا متناسب با آن روکش ساخته شود. این کار حدودا ۲ هفته یا بیشتر طول می کشد که بعد از آماده شدن روکش موقت برداشته شده و روکش دائمی بر روی تاج های دندان نصب می شود.

ایمپلنت به روش پانچ برای چه افرادی مناسب است‌؟

علی رغم آنکه ایمپلنت فلپلس روش بسیار خوبی بوده و پیشنهاد می شود، اما این روش برای برخی افراد مناسب تر است. کاشت ایمپلنت پانچی برای افرادی که به دنبال کمترین دوره نقاهت هستند، بسیار مناسب است. همچنین افرادی که اختلال انعقادی دارند، نیز بهتر است از روش ایمپلنت فلپلس به عنوان جایگزین دندان خود استفاده کنند؛ زیرا بدون جراحی و خونریزی است.‌

همچنین در مواقعی که چند دندان یا بیشتر دندان هایتان آسیب دیده اند، این روش بسیار مناسب است. چون درد و تورم کمی داشته و به سرعت به نتیجه دلخواه و بهبودی می رسید؛ بنابراین درد زیادی را نخواهید تحمل کرد. ایمپلنت پانچی برای افراد دارای بیماری دیابت، افراد سیگاری و بطور کلی تمامی افرادی که نمی توانند ایمپلنت معمولی انجام دهند، گزینه ای بسیار مناسب است.

جراحی دندان عقل در اصفهان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران

مقایسه ایمپلنت به روش پانچ با ایمپلنت معمولی

مقایسه ایمپلنت پانچی با ایمپلنت معمولی کاری سخت است. برای این کار باید سعی کنید هر دو نوع ایمپلنت را از جهات مختلف بررسی کنید. در ادامه این دو نوع ایمپلنت را از جهات مختلف با یکدیگر مقایسه می کنیم:

مقایسه ایمپلنت پانچ و ایمپلنت معمولی از لحاظ قیمت

امروزه یکی از فاکتورهای مهم در درمان های دندانپزشکی قیمت است، که افراد زیادی به آن توجه می کنند. به دلیل آنکه در ایمپلنت پانچ از تکنولوژی های بالاتری استفاده می شود، قیمت آن نیز نسبت به نوع معمولی بیشتر است. یادآور می شویم که کیفیت و برند نیز در این مورد تاثیرگذار است. شما می توانید برای دریافت مشاوره با مطب دکتر کچوئی و دکتر کامران در تماس باشید.

مقایسه ایمپلنت پانچ و معمولی از لحاظ طول درمان

کاهش طول درمان از مواردی است که اغلب افراد خواهان آن هستند و جزو مهم ترین ویژگی های ایمپلنت فلپلس به حساب می آید. در کاشت ایمپلنت پانچی طول درمان کمتر بوده و شما زودتر به نتیحه دلخواه می رسید، درصورتی که در ایمپلنت های معمولی دندان پروسه درمان طولانی تر خواهد بود.

مقایسه ایمپلنت پانچ و معمولی از لحاظ میزان تخصص پزشک

ایمپلنت پانچی نیازمند تخصص بالای دندانپزشک می باشد زیرا روشی جدید در حوزه ایمپلنت دندان است. همین موضوع باعث شده تا در کلینیک های کمی از این روش استفاده شود.

مقایسه عوارض ایمپلنت به روش پانچ و ایمپلنت معمولی

ایمپلنت معمولی دندان به علت جراحی انجام شده در این روش ممکن است بیمار دچار عوارض پس از جراحی شود، اما در ایمپلنت به روش پانچی نیازی به بخیه لثه نیست و بیمار از عوارض پس از جراحی مصون خواهد بود.

قیمت ایمپلنت به روش پانچ

به طور کلی انجام خدمات دندانپزشکی هزینه نسبتا بالایی دارد، حال آنکه بخواهید خدمات زیبایی انجام دهید، این هزینه بیشتر نیز می شود.‌ توجه داشته باشید کاشت ایمپلنت پانچی همانند ایمپلنت معمولی باید با برندهای با کیفیت و خوب انجام شود. معمولا قیمت این نوع ایمپلنت نسبت به روش معمولی بیشتر است. برای آنکه از قیمت ایمپلنت دندان در اصفهان مطلع شوید، می توانید با مطب دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران تماس بگیرید.

مراقبت از ایمپلنت به روش پانچ

پس از انجام ایمپلنت بدون جراحی مقداری خونریزی و کمی تورم خواهید داشت که طبیعی است.‌ با انجام نکات و دستورالعمل هایی می توان دوره نقاهت را کم کرده و نتایج مطلوب‌ تری به دست آورد. نکات مهم جهت مراقبت پس از ایمپلنت پانچی عبارتند از:

 • در زمان هایی که برای ویزیت شما مشخص شده حتما به صورت منظم به پزشک مراجعه نمایید.
 • در روز اول بهتر است از غذاهای مایع و نرم و به صورت سرد استفاده شود.‌
 • تا زمانی که پزشک شما را معاینه کند، از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید؛ چون احتمال آسیب دیدن ایمپلنت وجود دارد.
 • در صورت جمع شدن خون در محل کاشت به مدت ۲۰ دقیقه یک تکه گاز استریل را روی آن گذاشته و فشار دهید.
 • پس از انجام کاشت ایمپلنت پانچی در ۲۴ ساعت اول دهان خود را نشسته و اگر تورم و درد بعد از چند روز بهتر نشد، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.‌
 • اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده حتما آن ها را به طور مرتب مصرف نمایید.
 • آدامس و غذاهای چسبنده نخورده، سیگار نکشید و با استفاده از یک مسواک نرم با ملایمت دندان های خود را مسواک بزنید.

مزایا و معایب ایمپلنت پانچی

ایمپلنت بدون جراحی همانند دیگر روش های ایمپلنت دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. شما برای انتخاب این روش به عنوان روش درمانی خود باید از تمام مزایا و معایب آن اطلاع داشته باشید.

مزایا ایمپلنت به روش پانچ

کاشت ایمپلنت پانچی مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

 • این نوع کاشت بدون خونریزی بوده و در آن هیج بخیه ای زده نشده و ایمن است. بعد از انجام کاشت فرد درد کمتری داشته و نسبت به روش های سنتی طول دوره بهبودی آن کمتر است.‌
 • انجام آن در زمان کوتاهی حدودا کمتر از ۱ ساعت انجام می شود.
 • حداقل تداخل در جریان خون از دیگر مزیت های ایمپلنت بدون جراحی است.
 • عوارض بعد از انجام این روش کم بوده و بیمار راحت تر بوده و رضایت بیشتری از درمان خود دارد.
 • همچنین با استفاده از این نوع ایمپلنت از تحلیل استخوان جلوگیری می شود.

معایب ایمپلنت به روش پانچ

ایمپلنت فلپلس علاوه بر مزیت هایی که دارد، از معایبی نیز برخوردار است که قبل از انجام آن باید حتما بدانید.

 • به دلیل آنکه در فک ایمپلنت وجود دارد، احتمال عفونت است؛.
 • ممکن است به رگ های خونی دهان یا دندان های کناری آسیب وارد شود.
 • در صورت داشتن مشکلات سینوسی احتمال ناراحتی وجود دارد.
 • کمی تورم و خونریزی طبیعی است؛ اما اگر زیاد شود، باید سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید.‌
 • کاشت ایمپلنت پانچی در برخی مواقع فرد دچار گزگز، درد یا بی حسی در دندان و لب خواهد شد.‌
جراحی دندان عقل در اصفهان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران

آیا پس از پانچ ایمپلنت به روکش موقت نیاز است؟

برای جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک حدودا سه ماه زمان نیاز است. در این مدت معمولا دندانپزشک روی ایمپلنت از روکش موقت استفاده می کند. این کار ظاهر دندان ها را بهتر کرده و به طور نسبی از ایمپلنت کاشته شده محافظت می کند. این روکش ها استحکام بالایی نداشته و تا زمانی که روکش های دائمی نصب می شوند، باید محتاط باشید؛ بنابراین بعد از انجام این نوع ایمپلنت روکش موقت برای آن انجام می شود.

سخن پایانی | کاشت ایمپلنت به روش پانچ

کاشت ایمپلنت به روش پانچ روشی جدید بوده و افراد زیادی متقاضی انجام آن هستند. مراحل کاشت و روکش این نوع در کمتر از یک ساعت و بدون بخیه و خونریزی انجام می شود. این روش مناسب افرادی است که دارای اختلال انعقاد خون بوده یا آنکه قصد انجام کاشت چند دندان را دارند.

در این روش برای مشخص شدن محل دقیق ایمپلنت تصویربرداری سه بعدی انجام می شود‌. کاشت ایمپلنت پانچی از مزیت های زیادی برخوردار بوده اما در کنار آن معایبی نیز دارد. دکتر کچوئی و دکتر کامران تمامی اطلاعات لازم را قبل از انجام کاشت ایمپلنت در اختیار شما مراجعین عزیز قرار می دهند.

۴.۲/۵ - (۱۲ امتیاز)

مطالب مرتبط

پیوند استخوان برای ایمپلنت | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
در برخی موارد فک بیمار برای جایگذاری ایمپلنت در آن مناسب نیست، زیرا استخوان فک تحلیل رفته و یا از تراکم کمی برخوردار است. دراین مواقع دندانپزشک باید جراحی پیوند استخوان برای ایمپلنت انجام دهد، تا فک بیمار توانایی نگهداری ایمپلنت در طولانی مدت را داشته باشد.
از علائم پس زدن ایمپلنت دندان عبارتند از: احساس درد شدید در ناحیه ایمپلنت ( پس از یک هفته )، شل شدن ایمپلنت، التهاب لثه، مشکل در جویدن و... . درصورت مشاهده این علائم با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
مراحل ایمپلنت دندان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
مراحل ایمپلنت دندان عبارتند از: مشاوره با دندانپزشک، انجام عکس برداری های لازم از فک، کشیدن ریشه یا دندان قبلی، کاشت فیکسچر، پیوند استخوان (درصورت نیاز)، قراردادن ایمپلنت در فک، نصب اباتمنت و در نهایت نصب روکش نهایی.
مزایا و معایب ایمپلنت دندان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
ایمپلنت دندان دارای ویژگی های منحصربفردی در مقایسه با دیگر روش های جایگزینی دندان می باشد. مزایایی همچون: دوام بالا، زیبایی طبیعی، عدم آسیب به دندان های مجاور و...، باعث محبوبیت این روش کاشت دندان شده است.
انواع ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان (implant) یک روش فوق العاده برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به صورت دائمی است. انواع ایمپلنت دندان بر اساس نوع ایمپلنت، نحوه کاشت ایمپلنت در فک، طول و قطر، شکل، بدنه و ... دسته بندی می شوند.
طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ | مطب دکتر کچوئی و دکتر کامران
در بیشتر افرادی که ایمپلنت دندان انجام می دهند، ایمپلنت آنها تا سال‌های طولانی دوام داشته و یک روش دائمی اصلاح دندان محسوب می‌ شود. اگر چه در بعضی مواقع عوامل مختلفی بر روند بهبود و وضعیت استخوان های صورت و فک تاثیر گذار هستند که باعث کاهش طول عمر ایمپلنت می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران

بهترین دکتر برای لمینت سرامیکی در اصفهان | دندانپزشک دکتر مهدی کچوئی و راضیه کامران

دکتر مهدی کچوئی جراح دندانپزشک، ایمپلنت، زیبایی دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند و دکتر راضیه کامران فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان‌پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال 96 می‌باشند.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.