دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

 • 09137984291 - 03132505825
ترمیم دندان شیری کودکان

ترمیم دندان شیری کودکان + راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

ترمیم دندان شیری کودکان چیست؟ پوسیدگی دندان یکی از بیماری­ هایی رایج در بین کودکان بوده و معمولا به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان آنها اتفاق می­ افتد. شیارهای دندان و بین دندان­ها از قسمت­ هایی هستند که پوسیدگی را آغاز می­ کنند. یک دندانپزشک کودکان در اصفهان به خوبی پوسیدگی های دندان شیری را تشخیص داده و با ارتباط برقرارکردن با کودک به راحتی او را درمان می ­کند. از مطالب سایت ما بهره برده و از پوسیدگی دندان‌های فرزند خود جلوگیری کنید.

دندانپزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی کودکان به دندانپزشکانی گفته می‌شود که تخصص دندان کودکان و اطفال را فرا گرفته و وظیفه دارند هر نوع بیماری مربوط به دهان و دندان را در کودکان تشخیص داده و درمان کنند. سلامت دندان فرزند شما برای ما مهم است و ما دوست فرزندان شما هستیم. پس درست کردن دندان شیری فرزند خود را به ما بسپارید.

دندان شیری کودکان چیست؟

دوره رویش دندان سه قسمت دارد: دوره دندان‌های شیری، دندان­ های مخلوط و دندان­ های دائمی. دندان شیری تقریبا از 6 ماهگی شروع به رشد کرده و تا 3 سالگی ادامه پیدا می ­کند. با شروع سن 6 سالگی کم کم دندان­ های شیری شروع به ریزش کرده و جای خود را به دندان‌های دائمی می­ دهند. دندان شیری کودک 20 عدد است که 10 عدد آن در فک بالا و 10 عدد هم در فک پایین قرار دارد.

ترمیم دندان شیری چیست؟

ترمیم دندان شیری به روشی گفته می­ شود که در آن، دندان­ های شیری کودک معاینه شده و بیماری­ های آن درمان می­شود. در برخی موارد نیز اقداماتی پیشگیرانه به کار برده می­ شوند. از جمله روش ­های ترمیم دندان شیری کودکان می‌توان کشیدن، پرکردن، عصب ­کشی، استفاده از فضانگهدار و… را نام برد.

روکش دندان شیری کودکان+ انواع روکش دندان شیری
خواندن این مقاله

کشیدن زود هنگام دندان شیری باعث رشد بد شکل و اشتباه دندان دائمی شود. اگر به موقع، کودک دندان خود را ترمیم نکند و کار به کشیدن دندان برسد، نه تنها باید برای کشیدن دندان هزینه کنید، بلکه باید هزینه فضانگهدار را نیز بپردازید. به همین دلیل توصیه می ­کنیم تا به دندان شیری فرزند خود اهمیت داده و ترمیم آن را جدی بگیرید.

اهمیت ترمیم دندان شیری کودکان

اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که فکر می ­کنند دندان شیری نیازی به ترمیم ندارد، اشتباه می­ کنید. دندان شیری تا زمانی که دندان­ های جدید و دائمی رشد کنند، باید وجود داشته باشند. تصور نکنید که با کشیدن دندان می­توان به راحتی کودک را درمان کرد. کشیدن درمان آخرین روشی است که دندانپزشک کودک برای درمان استفاده می­ کند؛ زیرا معایب آن بیشتر از مزایاست.

دندان شیری آن قدر که شما فکر می­ کنید بی ­اهمیت نیست! دندان شیری سالم نه تنها لبخند کودک شما را زیبا کرده و به او اعتماد به نفس می­ دهد، بلکه در آینده سلامت دهان و دندان او نقش مهمی را ایفا می­ کند. دندان شیری فرصتی را در اختیار کودک می­ گذارند تا نگهداری از دندان­ های خود را بیاموزد.

دلایل مهم ترمیم دندان شیری کودکان

در صورتی که دندان شیری کودکان ترمیم نشود مشکلاتی را برای فرزند شما به وجود می­ آورد. از دلایلی که نشان می­دهد که ترمیم دندان شیری کودکان شما چه اندازه اهمیت دارند:

 1. با ترمیم دندان شیری از گسترش عفونت و پوسیدگی دندان جلوگیری می­ شود.
 2. اعتماد به نفس در کودک بیشتر می ­شود.
 3. مهارت صحبت کردن را به خوبی فرامی­گیرد.
 4. کودک با دندان های خود می تواند غذا را به خوبی بجود.
 5. دندان­ ها به خوبی رشد کرده و در آینده از سلامت کافی برخوردار خواهند بود.

مراقبت از ترمیم دندان شیری کودکان و جلوگیری از پوسیدگی

پوسیدگی دندان شیری یکی از مشکلاتی است که بیشتر کودکان به آن دچار می­شوند. در واقع 60 تا 90 درصد کودکان از پوسیدگی دندان رنج می­برند که به عوامل مختلفی بستگی دارد. سلامت دندان ­ها از دوره جنینی و با کیفیت غذای مادر اهمیت پیدا می­کند. یکی از روش های آسان مراقبت از دندان شیری و جلوگیری از پوسیدگی آن چکاپ­ های دوره­ای است.

عصب کشی دندان شیری کودکان چگونه است؟ + نکات قابل توجه قبل از عصب کشی
خواندن این مقاله

در چکاپ­ های دوره­ای ما سلامت تمام دندان­ های فرزند شما بررسی می­ کنیم و مشاوره­ های مخصوص مراقبت از دندان را در اختیار والدین و کودکان قرار می­ دهیم. همچنین در صورت مشاهده دندان پوسیده آن را درمان می­ کنیم تا از گسترش پوسیدگی جلوگیری کنیم.

آیا دندان­ های شیری اطفال به پرکردن نیاز دارند؟

بله. دندان­ های شیری کم اهمیت­ تر از دندان­ های دائمی نیستند. اتفاقا دندان­ های شیری روی سلامت دندان­ های دائمی کودک نقش داشته و اهمیت بالایی دارند. دندان شیری پوسیده می‌تواند رشد دندان دائمی زیرین را مختل کرده و سلامت آن را نیز به خطر بیاندازد.

پرنکردن دندان شیری باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری برای فرزند شما می­شود. به ما اعتماد کنید و فرزند خود را به ما بسپارید. ما اعتماد به نفس و سلامتی را به کودک شما برمی­گردانیم.

ترمیم دندان­ های شیری کودکان چه زمانی لازم است؟

ترمیم دندان شیری کودکان در موارد زیر لازم است:

 1. احساس درد و ایجاد آبسه
 2. بی­نظمی دندان ­ها
 3. شکستگی دندان ­ها
 4. پوسیدگی و خرابی
 5. لکه­دارشدن و تغییر رنگ
 6. رشد غلط دندان­ ها
 7. درد در فک
 8. و…

روش ­هایی برای ترمیم دندان شیری اطفال

ترمیم دندان شیری اطفال به این صورت انجام می­ شود که ابتدا دندانپزشک برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی، نواحی پوسیده شده را می ­تراشد. دندانپزشک پس از این کار، برای محافظت از دندان داخل آن را با مواد مخصوص پر می­ کند. البته در صورتی که پوسیدگی بیشتر بوده یا مشکلات دیگری رخ دهد، دندانپزشک با توجه به تشخیص خود روش­های دیگری را برای درمان به کار می­ گیرد. این روش­ها عبارتند از:

عصب ­کشی

گاهی به دلیل مراجعه دیر هنگام به دندانپزشک، پوسیدگی ترمیم دندان شیری کودکان شیوع پیدا کرده و به ریشه می­رسد. در این حالت لازم است تا پزشک دندان کودک را عصب ­کشی کرده و آن را روکش کند. باید بگوییم که عصب­ کشی دندان شیری بسیار آسان­تر از دندان دائمی بوده و درد کمتری ایجاد می کند.

خدمات دندانپزشکی کودکان
خواندن این مقاله

از روکش استیل ضدزنگ زمانی در درمان دندان شیری استفاده می­شود که دندان دچار پوسیدگی بسیار زیادی شده و نمی ­توان آن را با پرکردن درمان کرد. این روکش­ ها معمولا 4 سال دوام داشته و طول عمر دندان را افزایش می­ دهند. در این حالت کودک باید از مصرف مواد چسبنده خودداری کند.

پرکردگی ­های نقره­ ای و سفید

پرکردن دندان با مواد مختلفی مثل رزین، کامپوزیت، آمالگام و… انجام می­ شود. هر یک از مواد نقره­ای و سفید مزایا و معایب خود را دارند اما انتخاب این که کدام یک برای کودک شما مناسب ­تر است با متخصص است. معمولا ترمیم دندان­ های جلو با مواد سفید و ترمیم دندان­ های عقب و آسیاب با مواد نقره­ای پر می­ شود. معمولا مقاومت مواد نقره­ای بیشتر از مواد سفید است.

کشیدن دندان

کشیدن دندان شیری برخلاف تصور والدین هیچ نگرانی ندارد چون کشیدن دندان شیری راحت­تر از دندان دائمی است. دندانپزشک ابتدا به وسیله آمپول یا دارو لثه را بی­حس کرده و سپس به وسیله انبر دندان را می­کشد. نگران نباشید! پس از مدتی دندان دائمی جای آن را خواهد گرفت.

فضانگهدارنده­ ها

از فضانگهدار زمانی استفاده می­شود که دندان شیری کودک شما زودتر از موعد کشیده شده و هنوز برای درآمدن دندان دائمی در جای آن زود است. با استفاده از فضانگهدار فضای دندان کشیده شده تا زمان درآمدن دندان دائمی حفظ می­شود. این کار به این دلیل انجام می­شود که دندان­های کناری تمایل به پر کردن جای خالی دارند و به آن سمت کشیده می­شوند. در صورتی که از فضانگهدار استفاده نشود، کودک در آینده به ارتودنسی دندان نیاز پیدا می­کند. فضانگهدار خود انواع ثابت و متحرک دارد که تشخیص دندانپزشک انتخاب می­شود.

ترمیم دندان شیری کودکان با کامپوزیت

ترمیم دندان شیری به وسیله مواد کامپوزیت یکی از روش­های ترمیم دندان شیری محسوب می­شود. دندانپزشک برای ترمیم دندان شیری کودکان قسمت­های پوسیده را خارج کرده و سپس به وسیله کامپوزیت آن را پر می­کند. از کامپوزیت در ترمیم دندان شکسته یا ترمیم دندان کودکان استفاده می­شود. اما مزایا و مراقبت از دندان در این نوع روش به چه صورت است؟

منبع: https://b2n.ir/u77247

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ