• 03132505825
  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

بریج یا پل دندانی

9 آذر
بریج دندانی

یک روش دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندان‌هایی ­است که از دست رفته یا کشیده شده‌اند. بریج دندانی به صورت یک پل است که شامل یک یا چند  روکش است ودر دو طرف این پل نیز دو روکش دندانی قرار دارد.

انواع بریج دندان :

چهار نوع پُل دندانی وجود دارد که پزشک پس از معاینه دندان­های شما یکی از آن­ها را پیشنهاد می‌کند:

  1. بریج سنتی :

یکی از رایج­ترین و پرکاربردترین انواع بریج هستند که از جنس پرسلن ذوب شده با فلز یا سرامیک ساخته می‌شوند. برای نصب این بریج، لازم است دندان‌های مجاور استحکام خوبی داشته باشند.

  1. بریج معلق یا کانتی لِوِر: (Cantilever dental bridge )

از بریج معلق معمولا برای پر کردن جای خالی تنها یک دندان استفاده می­شود. با توجه به اینکه این بریج تنها به یک دندان متصل است امکان شکستگی یا آسیب دیدنش بیشتر خواهد بود.

  1. بریج مریلند (Maryland dental bridge) :

مانند بریج سنتی دندان، برای نصب این بریج‌ها نیز باید دندان‌های مجاور سالم باشند. بریج مریلند از جنس پرسلن بر پایه فلز و یا پلاستیک ساخته می شود.

  1. پشتیبانی شده با ایمپلنت:

زمانی که تعداد زیادی دندان از دست داده باشید می‌توانید از پل دندان بر پایه ایمپلنت استفاده کنید. برای بکاربردن این نوع بریج باید از ایمپلنت کمک بگیریم، در این روش، کاری به دندان­­های مجاورنداریم و مینای آن­ها را تراش نمی­دهیم، بعد از قراردادن تعدادی ایمپلنت داخل فک، سپس بریج بزرگی بر پایه ایمپلنت روی ایمپلنت‌ها سوار شده و به آن‌ها متصل می‌شود.

خواندن این مقاله  تفاوت بلیچینگ با لمینت دندان چیست؟ | بررسی معایب و مزایا
مزایای پل دندانی :

جای خالی دندانی که کشیده­ یا از دست داده­اید، می‌تواند باعث ناصاف و کج شدن سایر دندان‌ها شود، بریج در واقع نوعی روکش دندان است که برای جایگزینی دندان از دست­رفته استفاده می­شود و از مزایای این روش می­توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • پایین بودن هزینه ان نسبت به کاشت دندان (ایمپلنت)
  • به جراحی یا پیوند استخوان نیاز ندارد
  • ماندگاری نسبتا طولانی دارد (به شرط رعایت بهداشت دهان و دندان)
  • اصلاح ظاهر دندان و طرح لبخند
هزینه پل دندانی :

هزینه بریج  یا پل دندان نسبت به روش‌های دیگر کاشت دندان بسیار مناسب‌تر است و براساس عوامل مختلفی همچون نوع مواد بکار رفته برای ساخت بریج ها، میزان پیجیدگی در قرار دادن بریج‌ها و موارد مرتبط با مطب دندانپزشکی و متخصص دندانپزشکی تعیین می­شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.