دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • 09137984291 - 03132505825
فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی در کودکان + مزایای فلوراید درمانی اطفال

فلوراید تراپی در کودکان یکی از روش‌های مناسب برای پیشگیری و کاهش پوسیدگی در دندان آن‌ها است. مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان معمولا به صورت تدریجی از زمان کودکی شکل می‌گیرد. فلوراید یک عامل شناخته شده در مقابله با پوسیدگی‌های دندان افراد خواهد بود.

پوسیدگی دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های تولید کننده، اسید مینای سخت محافظت کننده دندان‌ها را در خود حل می‌کند. فلوراید ماده اولیه ضد پوسیدگی است که به صورت سیستمیک در داخل بدن و موضعی عمل خواهد کرد. این ماده به عنوان یک معیار مطمئن و موثر در جوامع بشری برای کاهش شیوع و وقوع پوسیدگی‌های دندان است. فلوراید دارای توانایی منحصر به فرد در تقویت مینای دندان هم خواهد بود.

هنگامی که فلوراید در معرض مینای دندان قرار می‌گیرد، آن را کاملا تقویت می‌کند که باعث می‌شود مقاومت بیشتری در برابر حمله‌های اسیدی پیدا کند. فلوراید تراپی در کودکان هم برای دندان‌های شیری کودکان و هم برای دندان‌های دائمی کاملا مفید عمل می‌کند. به همین دلیل افرادی که در معرض ریسک پوسیدگی دندان قرار دارند، بهتر است از روش‌های درمان با فلوراید برای رفع مشکل خود استفاده کنند.

دندان‌ها از اعضا بسیار مهم بدن هستند که علاوه بر این که نقش عملکردی در سلامت عمومی بدن دارند، سبب افزایش زیبایی لبخند افراد هم می‌شوند. بر این اساس انجام فلوراید تراپی در کودکان یکی از مهم‌ترین خدمات دندانپزشکی کودکان در اصفهان است. البته این روش زمانی پاسخ خوبی به شما می‌دهد که از مسواک زدن منظم با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید برای کودک خود استفاده کنید. در این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با این روش درمانی آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

شیار پوش دندان (فیشور سیلانت) چیست؟ کاربرد + معایب و مزایا
خواندن این مقاله

فلوراید چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که سبب استحکام دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آن‌ها خواهد شد. فلوراید سلامت مینای دندان را حفظ خواهد کرد و با باکتری‌هایی که دندان‌ها را خراب می‌کنند، مقاومت شدیدی می‌کند. مینای دندان یکی از بیرونی‌ترین لایه‌های دندان است که به عنوان سخت‌ترین ماده در بدن انسان شناخته می‌شود.

در بسیاری از کشورهای دنیا، به آب آشامیدنی مقداری فلوراید اضافه می‌کنند تا دندان‌ها را در مقابل پوسیدگی حفظ کنند. تحقیقات نشان داده که آب آشامیدنی حاوی فلوراید پوسیدگی دندان را تا 25 درصد کاهش خواهد داد.

فلوراید تراپی در کودکان یا فلوراید درمانی چیست؟

فلوراید تراپی در کودکان  یا همان فلوراید درمانی یک روش درمانی دندانپزشکی است که در آن غلظت زیادی از فلوراید به دندان‌ها مالیده خواهد شد. این ماده مدتی در تماس با دندان می‌ماند تا بتواند سلامت دندان را بهبود ببخشد. این درمان باید در مطب دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران انجام شود. فلوراید ممکن است به صورت ژل، محلول، وارنیش یا فوم برای دندان‌ها استفاده گردد. توجه داشته باشید که اگر می‎خواهید این کار را در منزل خود انجام دهید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید و تمامی اصول بهداشتی را در آن رعایت کنید.

فواید فلوراید تراپی در کودکان چیست؟

  • فلوراید درمانی به بدن کمک می‌کند تا از موادی مانند کلسیم و فسفات بهتر استفاده کند. دندان‌ها این مواد معدنی را می‌توانند مجددا جذب کنند و ضعف‌های ایجاد شده در مینا را هم ترمیم کنند.
  • فلوراید وارد ساختار دندان‌ها خواهد شد که این کار مینای دندان را تقویت خواهد کرد. در نتیجه دندان هم در مقابل باکتری‌ها کمتر آسیب پذیر خواهد شد.
  • فلوراید می‌تواند فرایند ایجاد پوسیدگی دندان را تا میزان زیادی کاهش دهد یا حتی آن را خنثی کند.
  • فلوراید درمانی با جلوگیری از رشد باکتری‌ها، از عفونت لثه هم پیشگیری می‌کند و احتمال دندان درد و از دست دادن زود هنگام دندان کمتر خواهد شد.
عصب کشی دندان شیری کودکان چگونه است؟ + نکات قابل توجه قبل از عصب کشی
خواندن این مقاله

انواع روش ‌های دریافت فلوراید

فلوراید معمولا در دهان وارد می‌شود و به طور مستقیم روی مینای دندان تاثیر می‌گذارد. روش‌های مختلفی برای تامین فلوراید مورد نیاز برای دندان وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

استفاده از دهانشویه‌ های حاوی فلوراید

در کودکان بالای 6 سال که دچار مشکلات شدید پوسیدگی دندان هستند، استفاده از فلوراید تراپی در کودکان و دهانشویه‌های حاوی فلوراید می‌تواند نقش بسیار موثری در کمک به حفظ مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی داشته باشد. این دهانشویه‌ها نیازی به نسخه پزشک ندارند و به راحتی می‌توان از داروخانه‌ها آن را دریافت کرد. علاوه بر آن، دندانپزشک ممکن است از ژل‌ها و دهانشویه‌های حاوی فلوراید هم برای افزایش سطح فلوراید قرار گرفته در معرض مینای دندان، در مواقع لازم از آن استفاده کند.

مکمل‌ های فلوراید

مکمل‌ها حاوی فلوراید معمولا توسط یک دندانپزشک یا پزشک متخصص کودکان برای کودکان گروه سنی 6 تا 16 سال که دسترسی به آب آشامیدنی حاوی فلوراید ندارند، تجویز خواهد شد. این مکمل‌ها به صورت قرص یا مایع وجود دارد و با توجه به سن فرد برای او تجویز می‌شود.

استفاده از خمیردندان های فلورایدی

انواع مختلف فلورایدهای موضعی قابل استفاده برای دندان‌ها عبارت هستند از خمیر دندان‌های اسیدی حاوی فلوراید (APF) و نیز خمیر دندان‌های حاوی سدیم فلوراید خنثی.

افرادی که دچار خشکی دهان یا پر کردن همرنگ دندان، باندینگ، ونیر یا روکش و پل دندان هستند، لازم است از خمیردندان‌های حاوی سدیم فلوراید خنثی استفاده کنند. در حقیقت استفاده از محصولات اسیدی حاوی فلوراید می‌تواند سبب ایجاد التهاب برای افراد دچار خشکی دهان شود. همچنین ممکن است مشکلات خاصی مانند پرکردگی‌های همرنگ دندان را هم به همراه داشته باشد.

روش های درمان کلینیکی با فلوراید

فلوراید تراپی در کودکان در اصفهان در کلینیک دندانپزشکی اطفال توسط دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران به طور منظم در طول جلسات معاینه دوره‌ای از دندان‌های کودک انجام می‌شود. به هر حال در صورتی که کودک در معرض خطر بالا ایجاد پوسیدگی دندان باشد، احتمالا لازم است که از مقدار فلوراید بیشتری برای او استفاده گردد. به این ترتیب استفاده از این روش‌های درمانی می‌تواند به حمایت از فرایند بازیابی مواد کانی در مینای دندان کودک کمک کند.

ترمیم دندان شیری کودکان + راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان
خواندن این مقاله

در واقع فلوراید درمانی در مطب دندانپزشکی یا استفاده از مکمل‌های فلوراید در خانه همگی می‌توانند حفاظت بیشتر از دندان‌ها را در برابر پوسیدگی ایجاد کنند. استفاده از این روش‌ها ممکن است هنگامی لازم باشد که منابع آب شهری با فلوراید غنی سازی شوند.

عوارض فلوراید تراپی چیست؟

استفاده از میزان زیادی از فلوراید به شکل منظم، مانند هر داروی دیگری عوارضی را برای شما خواهد داشت. به ویژه در کودکان، مصرف منظم فلوراید باید کاملا با احتیاط صورت گیرد. مصرف بالا فلوراید ممکن است منجر به مسمومیت در فرد شود. علائم مسمومیت با فلوراید، معمولا با تهوع، درد شکم و استفراغ خود را نشان می‌دهد.

دندان‌های دائمی تا سن 8 سالگی به طور کامل در کودک تشکیل خواهد شد. تنها یک دندان عقل است که استثنا در دوران بزگسالی رویش خواهد کرد. تاج هم بخشی از دندان است که در دهان دیده می‌شود. مصرف بیش از اندازه فلوراید در زمان شکل‌گیری دندان ابتلا به فلوروسیس را به همراه خواهد داشت. این مشکل با سفید یا قهوه‌ای شدن دندان یا ایجاد لکه‌های سفید روی دندان همراه است.

شدت عارضه از تغییر رنگ جزئی تا ناهنجاری‌های سطح دندان متغیر خواهد بود. فلوروسیس بعد از روییدن دندان‌ها به وجود نمی‌آید.

فلوروسیس می‌تواند زیبایی دندان را مخدوش کند اما به عنوان بیماری محسوب نمی‌شود. این مشکل آن قدر ملایم است که تنها یک دندانپزشک متخصص می‌تواند آن را تشخیص دهد. اکثر موارد فلوروسیس در کودکانی مشاهده می‌شود که در مصرف مکمل فلوراید زیاده روی کرده‌اند یا در کودکانی که در کنار نوشیدن آب حاوی فلوراید، خمیر دندان فلورایددار را هم در زمان مسواک زدن خورده‌اند.

 

منبع: https://b2n.ir/y95671

4.7/5 - (17 امتیاز)
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ