آیا بلیچینگ دندان کودکان بی خطر است؟ (عوارض و خطرات)

آنچه در این مقاله می‌خوانید
آیا بلیچینگ دندان کودکان بی خطر است؟ همانطور که می دانید بلیچینگ دندان در اصفهان، یک روش متداول در زمینه بهبود ظاهر و رنگ دندان‌ ها است. این فرآیند عمدتاً برای حذف لکه‌ ها، تیرگی ‌ها و تغییر رنگ غیر طبیعی دندان ‌ها به کار می ‌رود. اما آیا انتخاب این روش برای سفید کردن دندان کودکان، روشی صحیح است؟ در ادامه، توضیحات کاملی درباره بلیچینگ دندان کودکان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

دریافت نوبت : ۰۹۱۳۷۹۸۴۲۹۱ – ۰۳۱۳۲۵۰۵۸۲۵

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان مهدی کچوئی و راضیه کامران

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران مشاوره بگیرید. برای دریافت مشاوره و معاینه رایگان می توانید با شماره ۰۳۱۳۲۵۰۵۸۲۵ تماس حاصل فرمایید.

بلیچینگ دندان کودکان | دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران
فهرست مطالب

بلیچینگ دندان کودکان معمولاً در صورت وجود تیرگی ‌های شدید، تغییر رنگ غیر طبیعی دندان ‌ها یا لکه‌ های قابل مشاهده انجام می ­شود. این فرآیند می ‌تواند به کودکان کمک کند تا از داشتن دندان ‌های سفیدتر و درخشان ‌تر لذت ببرند. این مسئله باعث می شود آن ­ها با اعتماد به نفس بالاتری لبخند بزنند.

قبل از شروع بلیچینگ دندان کودک، مهم است که یک جلسه مشاوره با دندانپزشک تنظیم شود. دندانپزشک شرایط سلامت دهان و دندان کودک را بررسی کند. سپس تصمیم بگیرد که آیا بلیچینگ برای شرایط مراجعه کننده مناسب است یا خیر. عواملی مانند سن کودک، سلامت دهانی، سطح رنگ دندان‌ ها و نیازهای خاص مربوط به هر کودک در این تصمیم مهم است.

دریافت-مشاوره-و-نوبت-در-کلینیک-دندانپزشکی-دکتر-کچویی

در نهایت، باید توجه داشت که بلیچینگ دندان کودکان باید تحت نظارت کامل بهترین دندانپزشکی زیبایی در اصفهان انجام شود. بهتر است قبل از هر تصمیمی، با دندانپزشک کودک مشورت کنید تا بهترین روش برای بهبود ظاهر دندان‌ های کودک خود را در نظر بگیرید.

سن مناسب بلیچینگ دندان

سن مناسب برای بلیچینگ دندان معمولاً پس از تکمیل توسعه دندانی و رشد کامل دندان‌ های دائمی است. در بیشتر موارد، این اتفاق حدود ۱۳ سالگی رخ می ‌دهد، زیرا تقریباً تمام دندان‌ های دائمی در این سن ظاهر می ‌شوند. افراد در تمامی سنین می توانند بلیچینگ را انجام دهند اما دندانپزشکان توصیه می کنند این کار بعد از ۱۸ سالگی انجام شود.

اما در برخی موارد دندان افراد در سنین پایین تر تغییر رنگ داده و بد رنگ می شوند. مشخص است که این موضوع بر روی اعتماد بنفس کودک تأثیر منفی می‌ گذارد. در چنین مواردی ممکن است دندانپزشک در سنین کمتر، مانند ۱۰ تا ۱۲ سالگی، بلیچینگ دندان را پیشنهاد دهد. اما در این موارد، تصمیم نهایی باید توسط دندانپزشک متخصص با توجه به وضعیت دهانی و سلامت دندان ‌ها اتخاذ شود.

به هر حال، صرف نظر از سن مراجعه کننده، توصیه می ‌شود که پیش از انجام بلیچینگ، مشاوره کامل با دندانپزشک صورت گیرد. در جلسه مشاوره باید وضعیت دهانی شما ارزیابی شده و روش مناسب برای بلیچینگ دندان در نظر گرفته شود.

انجام بلیچینگ دندان برای کودکان زیر ۱۲-۱۱ساله عوارض دارد؟ بلیچینگ دندان در کودکان زیر ۱۲-۱۱ ساله ممکن است به علت عدم تکمیل توسعه دندانی و حساسیت بافت‌ های دهانی، برخی عوارض را به همراه داشته باشد. در این سنین، دندان‌ های کودکان هنوز در حال رشد هستند و تکمیل نشده ‌اند. به همین دلیل طبیعی است که بافت ‌های دندانی و لثه‌ ها حساس ‌تر باشند.

بلیچینگ دندان کودکان

بلیچینگ دندان کودکان روشی است که برای بهبود رنگ دندان‌ ها استفاده می ‌شود. در این روش، مواد بلیچینگ با غلظت پایین تر به کار می ­روند تا به رنگ دندان ‌ها و بافت آسیب نرسد. این فرآیند باید تحت نظر دندانپزشکان متخصص صورت گیرد. رعایت مشاوره‌ های تجویز شده تحت عنوان مراقبت ­های بعد از بلیچینگ، بهترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.

علت ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان در کودکان چیست؟

لکه ‌ها و تغییرات رنگ دندان‌ های کودکان ممکن است به عوامل مختلفی برگردند. در ادامه، برخی از علل رایج ایجاد لکه و تغییر رنگ دندان در کودکان را بررسی خواهیم کرد:

 • عوامل ژنتیکی:

 در برخی موارد، لکه و تغییر رنگ دندان‌ ها به عوامل ژنتیکی برمی ‌گردد. برخی از کودکان ممکن است به دلیل وراثت دندان ‌هایی با رنگ تیره ‌تر یا لکه دار داشته باشند.

 • مصرف مواد رنگزا:

 مصرف موادی مانند آهن، فلوراید بالا و تتراسایکلین (یک نوع آنتی‌بیوتیک) ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان ‌ها شود. در برخی موارد، این مواد می ‌توانند لکه ‌هایی بسیار تیره روی سطح دندان‌ ها ایجاد کنند.

 • عوامل محیطی:

 برخی عوامل محیطی می ‌توانند به تغییر رنگ دندان ‌های کودکان منجر شوند. از این عوامل می­ توان به مصرف بیش از حد غذاها و نوشیدنی ‌هایی که رنگدهی بالایی دارند اشاره کرد. از این سری مواد می توان به قهوه، چای، نوشیدنی ‌های گازدار و آبنبات‌ های رنگی اشاره کرد.

راه پیشگیری از لک های دندان کودکان چیست؟

برای پیشگیری از ایجاد لکه ‌روی دندان کودکان، می ‌توان روش ‌های زیر را به کار گرفت:

 • بهداشت دهانی منظم: از کودکی باید به کودکان آموزش داده شود که بهداشت دهانی منظم را رعایت کنند. این شامل شستشوی دهان به طور منظم با مسواک و خمیر دندان مناسب است.
 • مصرف غذاهای سالم: تغذیه مناسب و مصرف غذاهای سالم کمک می ‌کند تا رنگ دندان‌ ها تغییر نکند. مصرف میوه‌ ها، سبزیجات و غذاهای سفید که بر روی رنگ دندان ‌ها تأثیر کمتری دارند، توصیه می ‌شود.
 • محدود کردن مصرف مواد رنگزا: مصرف موادی مانند قهوه، چای، نوشابه‌های گازدار و آبنبات‌ های رنگی باید محدود شود، زیرا این مواد می‌ توانند به تغییر رنگ دندان ‌ها منجر شوند.
 • اجتناب از مصرف تتراسایکلین: تتراسایکلین، یک نوع آنتی ‌بیوتیک است که در برخی موارد برای کودکان تجویز می ‌شود. اگر مصرف تتراسایکلین ضروری است، می ‌توانید با دندانپزشک مشورت کنید و مراقبت‌ های لازم را انجام دهید.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام هرگونه مشکل دندانی در کودکان، مراجعه منظم به دندانپزشک ضروری است. دندانپزشک می‌ تواند بر اساس وضعیت دندان ‌های کودک، نکات و راهکارهای مخصوصی را برای پیشگیری از لکه ‌ها و حفظ رنگ دندان‌ ها توصیه کند.

 

راه های پیشگیری از لکه های دندان کودکان چیست؟ بلیچینگ دندان کودکان | دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران

 

سن توصیه شده برای سفید کردن دندان در کودکان

توصیه می ‌شود که فرایند سفید کردن دندان (بلیچینگ) در مورد کودکان زیر سن ۱۲-۱۱ ساله انجام نشود. در این سنین، دندان‌ های کودکان هنوز در حال رشد هستند و تکمیل نشده ‌اند. به طور کلی در این دوره بافت‌ های دندانی و لثه‌ ها حساس ‌تر هستند. این موضوع ممکن است منجر به عوارض ناخوشایندی مانند حساسیت دندانی، آسیب به لثه‌ ها و آسیب به لایه‌ های مینایی دندان شود.

به علاوه، بلیچینگ دندان کودکان ممکن است باعث عدم تطابق رنگ دندان ها با یکدیگر شود. زیرا دندان‌ های شیری رنگ طبیعی دندان ‌های دائمی را ندارند. بنابراین، بهتر است که هر گونه تصمیم درباره سفید کردن دندان کودکان توسط یک دندانپزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد و نظر و راهنمایی او را دریافت کنید. دندانپزشک می ‌تواند بهترین تصمیم را درمورد دندان ‌های کودک بگیرد.

چه دلایلی برای در نظر گرفتن سفید کردن دندان ها در سنین پایین تر وجود دارد؟

سفید کردن دندان ‌ها یک روش زیباسازی است که برای بهبود ظاهر دندان ‌کودکان استفاده می ‌شود. در نظر گرفتن سفید کردن دندان ‌ها در سنین پایین تر به دلیل زیر ممکن است مورد توجه قرار گیرد:

 • اعتماد به نفس

 داشتن دندان‌ های سفیدتر باعث افزایش اعتماد به نفس و بهبود وضعیت کودک در برقراری ارتباطات اجتماعی شود. افرادی که از رنگ دندان ‌های خود ناراضی هستند، ممکن است در تعاملات اجتماعی و ارتباطات شخصی خود محدودیت ‌هایی را تجربه کنند. بنابراین، سفید کردن دندان‌ ها می ‌تواند تاثیر مثبتی در اعتماد به نفس افراد ایجاد کند.

روش مناسب جهت بلیچینگ دندان کودکان

در صورتی که دندان کودک شما نیاز به بلیچینگ دارد، بهترین راه حل این است که با دندانپزشک کودک مشورت کنید. دندانپزشک با ارزیابی و بررسی شرایط کودک، راهنمایی ‌ها و روش ‌های مناسب برای بلیچینگ دندان ‌های کودک را ارائه می ­دهد. هر کودک ممکن است شرایط خاصی داشته باشد، بنابراین توصیه ‌های پزشک دندانپزشک برای مورد خاص شما و کودکتان بسیار مهم است.

دریافت-مشاوره-و-نوبت-در-کلینیک-دندانپزشکی-دکتر-کچویی

آیا بلیچینگ دندان کودکان درمانی دائمی است؟

بلیچینگ دندان کودکان نمی ‌تواند به عنوان یک درمان دائمی در نظر گرفته شود. بلیچینگ دندان معمولاً به صورت یک روش زیبا سازی است که برای بهبود ظاهر دندان ‌ها و سفید کردن آن‌ ها استفاده می‌ شود. با انجام بلیچینگ دندان، می ‌توان رنگ دندان ‌ها را برای مدت زمان معینی سفیدتر کرد، اما این تأثیر عموماً موقت است. در صورتی که دلیل تغییر رنگ دندان ‌های کودک شما، عوامل خارجی مانند مصرف مواد رنگزا (مانند قهوه، چای و تنباکو) یا داروهای خاص باشد، در صورت ادامه مصرف این عوامل پس از بلیچینگ، ، ممکن است رنگ دندان ­ها دوباره تغییر کند.

عوارض و خطرات سفید کردن دندان های کودکان

دندان‌ های کودکان قبل از تکمیل رشد بسیار حساس هستند. به همین دلیل مراقبت ‌های بهداشتی مرتبط با دندان ‌ها اهمیت بسزایی دارد. به طور کلی بهتر است به جای انجام بلیچینگ دندان کودکان، از روش ‌های بهداشتی پیشگیرانه استفاده کنید.

این شامل مسائلی مانند منظم مسواک زدن، مصرف غذاهای سالم و کاهش مصرف غذاهای شیرین و اسیدی است. همچنین، برنامه‌ های منظم بازدید از دندانپزشک نیز بسیار مهم هستند. این روش ‌ها برای بهبود و حفظ سلامت دندان‌ های کودکان بسیار اهمیت دارد. همچنین می ­تواند مانع از سیاه شدن دندان‌ ها و پیش آمدن مشکلات در آینده شود.

دلیل این توصیه­ ها این است که سفید کردن دندان ‌های کودکان با استفاده از روش‌ های بلیچینگ ممکن است با برخی عوارض و خطرات همراه باشد. این عوارض و خطرات عبارتند از:

 • حساسیت دندان‌ ها
 • تضعیف لایه مینای دندان
 • آسیب به بافت‌ های دهانی
 • تفاوت رنگ دندان های اصلی و شیری

 

عوارض و خطرات بلیچینگ دندان کودکان | دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران

 

بهترین دندانپزشکی زیبایی در اصفهان کجاست؟

دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران، به عنوان دندانپزشکان برجسته و باتجربه، در زمینه بلیچینگ دندان و دندانپزشکی کودکان در اصفهان فعالیت می ‌کنند. این متخصصان با داشتن تخصص و تجربه فراوان، بهترین و حرفه ‌ای‌ترین خدمات بلیچینگ دندان در اصفهان را در اختیار شما قرار می‌ دهند. با مراجعه به مطب دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران در اصفهان، می‌ توانید از خدمات بلیچینگ دندان با کیفیت بهره ‌برده و لبخند روشن و زیبایی را به دست آورید.

بهترین دکتر برای لمینت سرامیکی در اصفهان | دندانپزشک دکتر مهدی کچوئی و راضیه کامران

سخن پایانی | بلیچینگ دندان کودکان مجاز است؟

بلیچینگ دندان کودکان مسئله ‌ای حساس است و به توجه و دقت والدین و دندانپزشک نیاز دارد. هرچند که بلیچینگ دندان در اصفهان لبخند درخشان را به کودکان بازمی گرداند، اما اهمیت حفظ سلامت دهان و دندان در کودکان بسیار بیشتر است. به همین دلیل، باید بلیچینگ دندان کودکان در سنین مجاز انجام شود. همچنین رعایت توصیه ‌ها و راهنمایی‌ های دندانپزشک قبل و بعد از بلیچینگ نیز بسیار مهم است.


سواالات متداول بلیچینگ دندان کودکان

آیا بلیچینگ دندان محدودیت سنی دارد؟

بلیچینگ دندان محدودیت سنی ندارد. هر کسی می ‌تواند از این روش جهت روشن کردن رنگ دندان ‌ها استفاده کند، با این حال بهتر است کودکان و نوجوانان زیر ۱۳ سال از بلیچینگ دندان خودداری کنند و در صورت نیاز، تحت مراقبت انجام شود.

آیا بلیچینگ دندان کودکان باعث حساس شدن دندان آن­ها می­شود؟

بلیچینگ دندان ممکن است در برخی از موارد باعث حساسیت دندان شود. دندان ‌های کودکان در این دوره در مرحله رشد و تکامل هستند. به همین دلیل ممکن است در مواجه با بلیچینگ دندان حساسیت نشان بدهند.

سن مناسب برای بلیچینگ دندان؟

سن مناسب برای بلیچینگ دندان عموماً پس از تکمیل رشد دندان ‌های دائمی و به دستور دندانپزشک تعیین می ‌شود. اما به طور کلی بهترین زمان ۱۸ سالگی به بالا است.

آیا مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین باعث ایجاد لک روی دندان می­شود؟

بله، مصرف آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین در دوران رشد دندان‌ های دائمی ممکن است باعث ایجاد لک‌ های زرد شود.

۴.۱/۵ - (۱۲ امتیاز)

مطلب ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

لق شدن ایمپلنت یکی از عوارضی ست که بسیاری از بیماران هنگام جراحی ایمپلنت نگران آن هستند. در این مقاله سعی داشتیم تا اطلاعات جامع و مفیدی در مورد شل شدن ایمپلنت دندان، دلایل آن و همچنین راه های درمان و جلوگیری از آن را در اختیار شما قرار دهیم.
روکش ایمپلنت دندان چیست؟ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
در هنگام کاشت ایمپلنت دندان انوع مختلفی از روکش ایمپلنت وجود دارد که از نظر جنس و نحوه اتصال بایکدیگر متفاوت اند. روکش های سرامیکی و زیرکونیا بهترین نوع روکش هستند که شباهت زیادی به دندان طبیعی دارند. برای انتخاب روکش مناسب باید شرایط بیمار و ترجیحات او توسط دندانپزشک بررسی شود. در این مقاله به بررسی انواع روکش ها و مزایا و معایب هر یک از آنها پرداخته ایم.
دندان مصنوعی متحرک بهتر است یا ایمپلنت؟ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
دندان مصنوعی متحرک بهتر است یا ایمپلنت؟ مقایسه دندان مصنوعی متحرک و ایمپلنت دندان هنگامی که شما تعداد زیادی از دندان های طبیعی خود را از دست داده اید و به دنبال روش جایگزین کردن آنها هستید، موضوعی ست که بسیار ذهن شما را درگیر خواهد کرد. در ادامه این مقاله به بررسی ویژگی های هر یک پرداخته ایم.
ایمپلنت فوری چیست؟ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
ایمپلنت فوری نوعی ایمپلنت دندان است که در یک جلسه انجام می شود و به ایمپلنت یک روزه نیز معروف است. اگر شرایط شما برای انجام ایمپلنت فوری دندان مناسب باشد، توصیه می شود از این روش برای ایمپلنت دندان های خود استفاده کنید.
جراحی لیفت سینوس ( Sinus Lift ) چیست؟ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
آیا دندانی از فک بالای خود کشیده اید؟ آیا نگران این هستید که دیگر نتوانید دندان های خود را جایگزین کنید؟ اگر چنین است، لیفت سینوس ممکن است راه حلی برای شما باشد. لیفت سینوس یک عمل جراحی دندانپزشکی است که برای افزایش ارتفاع استخوان فک بالا انجام می شود. این عمل زمانی انجام می شود که استخوان فک بالا به اندازه کافی برای کاشت ایمپلنت دندان وجود نداشته باشد.
پودر استخوان چیست؟ | | دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران
پودر استخوان ماده ای طبیعی و حاوی مواد معدنی بسیاری همچون کلسیم، فسفر و... می باشد که برای تشکیل و تقویت استخوان بسیار موثر است. پودر استخوان موارد کاربرد بسیاری دارد که از مهم ترین آن می توان به کاربرد در دندانپزشکی اشاره کرد. زمانی که استخوان فک بیمار تراکم کافی برای نگه داشتن پایه ایمپلنت را ندارد، پودر استخوان به وسیله عمل پیوند استخوان به کمک او خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران

بهترین دکتر برای لمینت سرامیکی در اصفهان | دندانپزشک دکتر مهدی کچوئی و راضیه کامران

دکتر مهدی کچوئی جراح دندانپزشک، ایمپلنت، زیبایی دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند و دکتر راضیه کامران فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان‌پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال 96 می‌باشند.