• 03132505825
 • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

بلیچینگ دندان چیست ؟ [ معایب و مزایا ] معرفی انواع روش ها

12 آبان
بلیچینگ یا سفید کردن دندان

این مطلب در تاریخ 24 تیر 1402 در ساعت 03:41 ب.ظ بروزرسانی شده است

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان چیست؟ به طور کلی، سه روش برای سفید کردن دندان وجود دارد. بلیچینگ یا سفید کننده دندان، کامپوزیت ونیر یا روکش کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی یا روکش سرامیکی. می توان گفت سفید کردن دندان کم خطرترین روش برای تمیز کردن دندان ها است. به این ترتیب دندان ها با توجه به نوع و شدت زرد شدن 2 تا 3 درجه تغییر رنگ می دهند. این تغییر رنگ به اندازه فرآیند لمینت و کامپوزیت قابل توجه نیست و می تواند با درجه و درصد کمتری دندان های شما را تمیز و سفید کند.

اما برای موفق و موثر بودن بلیچ دندان، انجام آن در چند مرحله توسط دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کارمران بهترین دندانپزشکی اصفهان توصیه می شود. دندان های سفید تاثیر ویژه ای در زیبایی و اعتماد به نفس فرد دارند. البته انواع روش های سفید کردن دندان ها متفاوت است و به دو نوع بلیچینگ یا سفید کردن دندان خانگی (هوم بلیچینگ) و بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی تقسیم می شود. اگر هنوز به دنبال راهی برای تمیز کردن دندان های خود هستید، می توانید با مراجعه به بهترین دندانپزشکی زیبایی در اصفهان و دریافت مشاوره و مشورت بهترین روش را برای زیبایی لبخند خود انتخاب کنید.

در این مقاله کامل و جامع همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را درمورد معایب و مزایا، قیمت بلیچینگ دندان در اصفهان و تفاوت این روش با روش های کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی دریافت کنید.

بهترین-دندانپزشکی-کودکان-در-اصفهان-دکتر-مهدی-کچویی-و-دکتر-راضیه-کامران

بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از بهترین، حرفه ای ترین و فوق العاده ترین خدمات دندانپزشکی برای اصلاح طرح لبخند و سفیدی دندان بلیچینگ دندان است، که با استفاده از این روش رنگ بد دندان از بین می رود. این روش درمانی می تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده و موجود بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. در واقع دندانپزشکان زیبایی از مواد شیمیایی  (پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید)  بسیار قوی برای تمیز کردن دندان ها در مدت زمان کوتاهی در مطب و کلینیک استفاده می کنند.

نکته جالبی که باید بدانید در مورد سفید کردن دندان ها این است که روکش ها و ایمپلنت دندان با این روش تمیز نمی شود. روش بلیچ یا سفید کردن چیزی به ساختار دندان ها اضافه نمی کند و فقط از مواد شیمیایی مخصوص برای تمیز کردن دندان استفاده می کند. تاثیر و عملکرد بلیچینگ دندان، بسته به جنس دندان‌ها و همچنین میزان تغییر رنگ و زردی آنها دارد. بلیچینگ دندان یکی از کم خطر ترین روش ها برای سفید کردن دندان ها می باشد و اگر  توصیه های دندانپزشک را رعایت کنید جز کم عوارض ترین روشها می باشد. همراه ما باشید تا دلایل تغییر رنگ دندان ها را باهم بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید: بلیچینگ دندان در اصفهان [ نمونه کارها + قیمت ]

عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان

عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان | دندانپزشکی دکتر کچویی و دکتر کامران    عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان | دندانپزشکی دکتر کچویی و دکتر کامران    عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان | دندانپزشکی دکتر کچویی و دکتر کامران

علل تغییر رنگ و نیاز به بلیچینگ دندان چیست؟

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها

بعضی از خوراکی ها مانند ادویه ها یا غذاهایی که با رنگ دهنده پخت میشوند، باعث ایجاد زردی بر روی دندان ها میشوند. همچنین نوشیدنی هایی مانند نوشابه، چایی، قهوه و شراب و برخی از میوه ها که باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها می شوند مانند: سیب زمینی.

خواندن این مقاله  تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ | کدام روش بهتر است؟

استعمال دخانیات

استعمال سیگار و مصرف مواد مخدر می تواند باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان شوند.

 ارتباط افزایش سن و نیاز به بلیچ دندان

با افزایش سن انسان، به مرور زمان مینای دندان از بین می‌رود یا نازک می‌شوند که طی این فرآیند رنگ اصلی دندان ها نمایان خواهد شد.

بروز آبسه و آفت دهان

زمانی که افراد به هر دلیلی بهداشت دندان و دهان خود را رعایت نکنند، باعث از ایجاد تغییر رنگ بر روی دندان ها می‌شود. به توصیه دکتر کچویی و دکتر کامران، افراد برای سلامت دندان خود باید در روز حدافل 2 بار از نخ دندان و دهدان‌شویه استفاده کنند و بعد از خوردن وعده های اصلی غذایی از مسواک استفاده کنند.

مصرف برخی داروها

برخی از موادی که برای درمان دندان ها از آنها استفاده می‌شود، باعث ایجاد رنگ خاکستری مایل به سیاه بر روی دندان ها می‌شوند

که ممکن است با گذشت زمان بر روی دندان ها نمایان شوند.

علل تغییر رنگ و نیاز به بلیچینگ دندان چیست؟ دندانپزشكي دكتر مهدي كچوئي و دكتر راضيه كامران

انواع روش های بلیچینگ دندان چیست؟

به طور کلی برای بلیچ یا سفید کردن دندان ها 3 روش وجود دارد، که در کلینیک دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران  قابل اجرا و انجام است. در ادامه به بررسی این روش ها می پردازیم:

آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان (در مطب دندانپزشکی)

روش آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ در مطب توسط دندانپزشک متخصص و در کلینیک انجام می شود و نسبت به بلیچینگ هوم سریع تر و موثر تر بوده و در مدت زمان مشخص و کوتاهی از مواد شیمیایی مخصوص استفاده می شود. دندانپزشکان دندان ها را با استفاده از اسید یا اچینگ رنگ می کنند و سپس از یک عامل اکسید کننده برای مینای دندان استفاده می کنند.

سپس دندان ها در معرض نور یا لیزر قرار می گیرند (به این روش بلیچینگ دندان با لیزر نیز گفته می شود). سفید کردن کامل با این فرمول معمولاً 3-4 جلسه طول می کشد که هر جلسه 30 الی 60 دقیقه زمان می برد. توجه داشته باشید دندانپزشکی که به آن مراجعه می کنید باید در این زمینه تخصص و تجربه کافی داشته باشد تا مطمئن شود که دارو عوارض جانبی و ناراحتی هایی مانند: بیماری لثه و دندان درد برای شما ایجاد نمی کند.

برای جلوگیری از تماس مواد شیمیایی اکسید کننده با لثه، دندانپزشکان از ژل محافظی استفاده می کنند و با استفاده از نور آبی رنگ مواد بلیچ را روی دندان ها ثابت نگه می دارند. سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی اغلب گرانتر از خانه است. البته این گرانی بستگی به موادی دارد که برای بلیچینگ یا سفید کردن دندان استفاده می شود. در کلینیک ما از مواد اولترادنت آمریکایی استفاده می کنند.

آفیس بلیچینگ یا سفید کردن دندان (در مطب دندانپزشکی) | دندانپزشکی مهدی کچوئی و راضیه کامران

بیشتر بخوانید: آفیس بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ فوری یا پاور بلیچینگ

جدیدا یک روشی برای سفید کردن دندان ها معرفی شده به نام پاور بلیچینگ (قوی) یا بلیچ فوری که در بین دندانپزشکان ایرانی به نام بیلیچنگ فوری از آن یاد می شود. در این روش از یک ماده شیمیایی و بسیار غلیط به نام پراکسید هیدوروژن استفاده می شود. شما فقط با یک جلسه حضور در دندانپزشکی می توانید سفید کردن دندان خود را با استفاده از روش بلیچینگ فوری انجام دهید. بد نیست به این نکته مهم توجه داشته باشد که در این روش مدت ماندگاری و سفیدی دندان های شما کمتر بوده و ممکن است در آینده ناچار به تکرار آن شوید.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه یا هوم بلیچینگ چیست؟

روش بلیچینگ یا سفید کردن دندان در منزل ( Home Bleaching ) توسط فرد و زیر نظر دندانپزشک انجام می شود. نوع مواد مورد استفاده در این روش با مواد مورد استفاده در بلیچینگ در دندانپزشکی متفاوت است. به این ترتیب دندانپزشک متخصص قالبی از دندان شخص را تهیه می کند و لابراتوار از قالب دندان یک سینی پلاستیکی (نایت گارد) می سازد. ژل یا محلول بلیچ یا سفید کننده را در قالب ریخته و روی دندان های خود قرار دهید. مدت زمان قرار دادن قالب بر روی دندان ها بسته به نوع دندان های بیمار بین 1 تا 6 ساعت در روز می باشد.

خواندن این مقاله  مزایا و معایب ایمپلنت دندان [ 6 مزیت مهم ]

مدت زمان بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه  1 الی 2 هفته برای هر استخوان فک است. در واقع، قالب هر بار فقط روی یک فک قرار می گیرد. این روش نیاز به صبر و وقت کافی دارد. اگر زمان کافی ندارید و می خواهید سریع و در اسرع بلیچ انجام دهید، بهتر است این کار را در کلینیک دندانپزشکی و زیر نظر متخصص انجام دهید. هزینه این روش ارزانتر از بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه یا هوم بلیچینگ | دندانپزشکی مهدی کچوئی و راضیه کامران

بهترین روش بلیچینگ دندان چیست؟

بدیهی است که بلیچینگ دندان در مطب یا کلینیک نسبت به بلیچینگ دندان در خانه زمان کمتری را برای دستیابی به نتایج مطلوب و قابل قبول نیاز دارد. اما از آنجایی که روش بلیچ دندان خانگی دائمی‌تر از روش بلیچینگ در کلینیک است، توصیه دکتر کچوئی و دکتر کامران به افرادی که می‌خواهند دندان‌های خود برای اولین بار با روش بلیچینگ سفید کنند، اولین بلیچینگ را در کلینیک دندانپزشکی انجام دهید و برای دوام و ماندگاری بیشتر دفعه های بعدی را منزل تکرار کنید.

چه زمان دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارند؟

لایه ای به نام عاج در زیر مینای دندان قرار دارد که با افزایش سن به مرور زمان تیره تر می‌شود که دلیل آن رسوب عاج ثانویه دندان ها است. با توجه به این نکته، افرادی که سن بالایی داند و از سفیدی دندان های خود رنج میبرند میتوانند از این روش برای سفیدکردن دندان های خود استفاده کنند.

بلیچینگ برای افرادی که در گذشته سیگار استفاده می‌کردند، گزینه مناسبی است. به دلیل اینکه در بلیچینگ مقدار کمی از مینای دندان ها از بین میرود، توجه داشته باشید که استغاده از سیگار بعد از بلیچینگ دندان های خود می‌تواند آسیب جدی به دندان ها وارد کند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست ؟

مراحل اجرای بلیچینگ دندان در کلینیک و مطب دندانپزشکی

برای شروع کار با ژل ضد حساسیت مخصوص، دندانپزشک تمام ناحیه لثه اطراف دندان های جلویی را برای محافظت از آنها می پوشاند. لب های بیمار نیز برای محافظت ویژه توسط دهان بازکن، باز می شود.

پس از آن ژل سفید کننده حاوی 37 درصد ژل پراکسید هیدروژن بر روی سطح دندان های جلویی قرار می گیرد و سپس ژل روی دندان ها با دستگاه پولیش مخصوص روشن می شود که تابش نور آبی با شدت بالا تولید می کند و این عمل با دقت فراوان بارها تکرار می شود.

در واقع نور تابیده شده باعث می شود ژل سفید کننده بسیار فعال شود و اثر آن سریع باشد. این کار در یک جلسه حدود یک ساعت زمان می برد و به این ترتیب فرآیند بلیچینگ دندان با موفقیت به پایان می رسد.

مراحل بلیچینگ یا سفید کردن دندان در خانه چگونه است؟

در این روش سفید کردن دندان در منزل با استفاده از نوارهای سفید کننده دندان انجام می شود. این نوارهای شفاف باید روزانه به مدت 30 دقیقه مستقیماً روی دندان ها گذاشته شود و به مدت 2 هفته ادامه یابد.

در روش دیگر بلیچینگ در منزل، دندانپزشک در یک جلسه قالبی از فک بالا و پایین شما می گیرد و در جلسه بعد یک جفت سینی شفاف با فضای کافی بین دندان ها و سینی در اختیار شما قرار می دهد. پس از آن مواد سفید کننده دندان لازم را دریافت خواهید کرد، بنابراین می توانید عمل سفید کردن دندان را خودتان در منزل انجام دهید.

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان در خانه

باید ها:

 • استفاده از مسکن های بدون نسخه اگر بعد از جلسه سفید کردن دندان احساس درد یا حساسیت کردید

 می توانید از پاراستامول یا داروی مشابه برای تسکین خود استفاده کنید. همچنین می توانید از دندانپزشک بپرسید که چه داروهایی را ترجیح می دهد.

 • از رژ لب یا برق لب معمولی استفاده کنید.

مواظب باشید رژ لب را روی دندان هایتان نزنید، به خصوص اگر اغلب آن را می پوشید. آنها می توانند یک لکه دائمی روی مینای دندان شما باقی بگذارند.

 • استفاده از محصولات نگهدارنده
خواندن این مقاله  روش های سفید کردن دندان ( 5 روش پزشکی + 5 روش خانگی )

با استفاده از محصولات محافظ مینای دندان هایتان را تقویت کنید تا نتایج سفید کردن دندان هایتان طولانی تر بماند. می توانید آنها را با مسواک روی دندان های خود مسواک بزنید.

 • شستشوی دهان پس از هر وعده غذایی

برای اطمینان از اینکه غذا و نوشیدنی برای مدت طولانی در دهان شما باقی نمی ماند، بلافاصله پس از صرف غذا مقداری آب در دهان بمالید. همچنین می توانید از آب یا دهان شویه به عنوان جایگزین استفاده کنید.

 • استفاده منظم از نخ دندان

این کار تمام مواد مضری که می تواند باعث زرد شدن دندان های شما شود را از بین می برد. مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند دندان های شما را برای مدت طولانی سفید نگه دارد. اما استفاده زیاد از آنها می تواند به لثه ها نیز آسیب برساند.

نباید ها:

 • سیگار کشیدن زیاد

سیگار کشیدن خیلی زیاد می تواند اثرات سفید کردن دندان ها را معکوس کند. اگر نمی توانید آن را به طور کامل رها کنید، حداقل مقدار آن را کاهش دهید و در حد اعتدال از آن استفاده کنید.

 • خوردن و نوشیدن هر ماده‌ای که اسیدی است

خوردن و نوشیدن غذاهای اسیدی مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی می تواند به طور موثری منافذ مینای دندان شما را باز کند. این به نوبه خود اجازه می دهد تا لکه ها به راحتی به عمق دندان نفوذ کنند.

 • مصرف مایعات بسیار گرم یا بسیار سرد

نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد بنوشید. این برای دندان های سفید شده نیز بسیار مضر است. زیرا در این حالت می توانند دمای دندان های شما را تغییر دهند. تغییرات دما می تواند منافذ دندان را باز کند و به لکه ها نفوذ کند.

 • استفاده نکردن از یک کیت سفید کننده خانگی

دلیل آن می تواند منجر به سفیدی بیش از حد و ضعیف شدن دندان ها شود.

بهتر است از خمیردندان مناسب برای بلیچ کردن استفاده کنید، اگر همان خمیردندان را بلافاصله بعد از سفید کردن دندان استفاده کنید، نه تنها می تواند به زیر مینای دندان نفوذ کند، بلکه قبل از اینکه بتواند دندان ها را سفید کند، ذرات اکسید را از بین می برد.

 • کاهش دفعات مسواک زدن

برخی افراد فکر می کنند که سفید کردن دندان به معنای مسواک زدن دندان های خود فقط یک بار در روز است. با این حال، بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن به دفعات لازم برای حفظ سلامت دهان و دندان تا حد امکان مهم است.

بلیچینگ دندان چه مقدار دوام دارد؟

بسیاری از افراد تصور می کنند بلیچینگ یا سفید کردن دندان، یک راه دائمی برای سفید کردن دندان هایشان است. در صورتی که ماندگاری بلیچینگ دندان ها ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد. به طور کلی، ماندگاری تاثیر بلیچینگ حدودا شش ماه تا دو سال بر روی دندان ها باقی می‌ماند.

برای افزایش دوام بلیچینگ یا سفید کردن دندان، باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • برای افزایش دوام بلیچینگ یا سفید کردن دندان، باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد:
 • پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان، دیگر نباید قلیان یا سیگار بکشید، زیرا باعث تیره شدن دندان ها می شود.
 • ظرف یک روز پس از سفید کردن غذای رنگی مصرف نکنید.
 • شما باید به طور منظم دندان های خود را مسواک بزنید و بعد از غذا از نخ دندان استفاده کنید.
 • اگر به قهوه، قهوه بدون کافئین و چای علاقه دارید، پس از نوشیدن آن باید دندان های خود را مسواک بزنید.
 • در ابتدا بهتر است برای اطمینان از سلامت دندان ها به طور منظم و هفتگی به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • پس از سفید کردن، به یاد داشته باشید که آب، شیر، برنج، پاستا، گل کلم، مرغ، ماهی و نان سفید را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

دوام بلیچینگ دندان | دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دندانپزشکی راضیه کامران

منبع: https://b2n.ir/b08037

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.