• 03132505825
  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

پروتز دندان چیست

20 دی
پروز دندان

این مطلب در تاریخ 22 شهریور 1401 در ساعت 12:38 ق.ظ بروزرسانی شده است

پروتز دندان چیست

پروتز های دندانی یکی از روش ­های دندانپزشکی زیبایی است و زمانیکه دندانی از بین می ­رود، برای پرکردن جای خالی و جایگزینی آن استفاده می­شود.

انواع پروتزهای دندانی :

در حالت کلی سه نوع پروتز داریم که عبارتند از :

  1. پروتز های ثابت :

همانطور که از نام آن­ مشخص است این نوع پروتز را ، فرد نمی ­تواند از دهان خود خارج کند و معمولا در میان مردم با نام روکش دندان شناخته می­شود و شامل دو نوع است :

  • روکش تک واحدی دندان:

زمانی نیاز به روکش است که ساختار دندان ضعیف شده و نیازمند محافظت است. در بعضی مواقع نیز برای زیبایی استفاده می­شود، همچنین روکش به استحکام دندان کمک کرده و ظاهر آن را نیز بهبود می­ بخشد.

  • بریج دندانی:

برای مطالعه کامل بریج دندان اینجا کلیک کنید.

  1. پروتزهای دندانی متحرک :

همانطورکه از نام پروتز متحرک مشخص است، به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته می­ شود. از این روش زمانی استفاده می­ شود که برای پر کردن جای خالی دندان ها، نمی­ توان از پروتزهای  ثابت استفاده کرد.

پروتز دندانی متحرک به سه دسته تقسیم می ­شود:

  • پروتز متحرک پارسیل:

این  نوع پروتزها شامل ترکیبات آکریل و آلیاژ فلزی می­ باشد که بخش عمده این آلیاژ فلزی، کرم و کبالت است و بیشتر با نام دندان تکه­ ای شناخته می­ شود.

  • پروتز کامل یا دست دندان:
  • این پروتزها برای افرادی مناسب است که تمام دندا­ن­ های خود را از دست داده ­اند. البته با پیدایش ایمپلنت امروزه از این پن نوع کم­تر استفاده می­ شود.
  • پروتز  اوردنچر:
خواندن این مقاله  شرایط کاشت ایمپلنت

نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است و دست کامل دندان می­ باشد که روی چند پایه ایمپلنت یا روی دو پایه دندان قرار می­گیرد و راحتی آن نسبت به پروتز ثابت دندان کمتر است.

دوام پروتزهای دندان چقدر است :

برای ماندگاری آنها مراقبت و رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان الزامیست. توجه داشته باشید بعد از گذاشتن پروتزها عادت کردن به آن­ها ممکن است مدتی طول بکشد. همچنین احتمالا در روز‌های اولیه در دهان، التهاب بافتی به وجود می‌آید و این مساله ممکن است سبب جاگیری نامناسب پروتز‌ها شود که با کمک دندانپزشک قابل رفع است و جای نگرانی نمی­ باشد.

هزینه پروتز های دندانی در اصفهان:

هزینه این روش درمان به نوع ، جنس ولابراتوار سازنده و دستمزد پزشک بستگی دارد، ایمپلنت‌های دندانی معمولا قیمت بالاتری نسبت به سایر پروتز‌ها دارند و بهترین روش جایگزین دندان از دست رفته است.

 

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.