مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان + ۱۰ نکته مهم نگهداری از ایمپلنت

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان مهدی کچوئی و راضیه کامران

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران مشاوره بگیرید. برای دریافت مشاوره و معاینه رایگان می توانید با شماره ۰۳۱۳۲۵۰۵۸۲۵ تماس حاصل فرمایید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان ( کاشت دندان ) + جامع ترین نکات کلیدی| بهترین کلینیک دندانپزشکی ترمیم زیبایی دندان در اصفهان (دکتر کچویی و دکتر کامران)
فهرست مطالب

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان شامل چه مواردی می شود؟ این نکات چه اهمیتی دارند و چرا باید به آنها توجه ویژه داشت؟ اگر قصد انجام جراحی ایمپلنت را دارید باید بدانید که مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت، نقش مهمی در موفقیت و زودتر نتیجه گرفتن درمان دارد. مراقبت های بعد از کاشت دندان از روز اول جراحی تا هفته اول شامل موارد بسیاری می باشد که در ادامه این مطلب به بررسی آن ها پرداخته ایم.

با انجام ایمپلنت، یک جسم خارجی در لثه جای می گیرد و در واقع این جسم خارجی، جانشین دندان اصلی می شود. جنس آن از تیتانیوم خالص بوده که می تواند با بدن انسان سازگار باشد. شباهت ایمپلنت به دندان های اصلی و ماندگاری بالای آن از مزایای منحصر به فرد ایمپلنت محسوب می شود. با این حال ممکن است فرد بعد از کاشت آن با علائمی مواجه شود. مانند ورم، خارش، درد زیاد و ….

برای اینکه بعد از ایمپلنت، مشکلی برای فرد پیش نیاید باید به نکاتی توجه کند. مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان حتی پس از بهبود یافتن محل جراحی، کاشت فیکسچر و بعد از قرار گرفتن پروتز، ضروری است. اگر به نکات مراقبت بعد از کاشت دندان توجه نشود یا فرد رژیم غذایی مناسب را رعایت نکند، دندان کاشته شده آسیب می بیند و عمر مفید آن کم خواهد شد؛ حتی ممکن است فرد عوارضی نظیر عفونت لثه یا بیماری مخاط لثه ای یا پری ایمپلنتایتیس را تجربه کند.

اگر قصد دارید در بهترین دندانپزشکی اصفهان به کاشت ایمپلنت دندان در اصفهان دندان اقدام کنید، می توانید جهت دریافت مشاوره و یا دریافت نوبت رایگان با مطب دکتر کچوئی و دکتر کامران در تماس باشید.

دریافت مشاوره و نوبت رایگان از مطب دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران

چرا مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان مهم است؟

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از این جهت اهمیت دارد که بدون شک شما هزینه زیادی صرف کاشت ایمپلنت دندان کرده اید؛ به همین دلیل طبیعی است که بخواهید تا جایی که امکان دارد، ایمپلنت ها زمان بیشتری قوی و سالم بمانند. وقتی معاینات منظم دندانپزشکی انجام شود، سلامت دهان و دندان تضمین می شود و به این ترتیب ایمپلنت های دندانی می توانند حتی تا آخر عمر هم در دهان تان باقی بمانند. اگر از ایمپلنت های دندانی خود به خوبی مراقبت نکنید، سلامت دهان و دندان شما به خطر می افتد و درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد؛ بنابراین نمی توان به مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان بی توجه بود.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در روز اول

از ساعات اول بعد از ایمپلنت دندان، علائمی مانند ورم لثه، خونریزی مستمر، خروج مایع از لثه و درد را تجربه خواهید کرد. به همین منظور به شما کمپرس سرد داده می شود که باید آن را در ناحیه جراحی قرار دهید. این علائم نشان می دهد استخوان فک با پایه ایمپلنت در حال جوش خوردن است و زخم به زودی بهبود می یابد. از جمله دستورالعمل های مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در روز اول عبارتند از:

 •  اگر خونریزی شما شدید و مداوم نباشد نباید پانسمان باند گاز را در ساعات اول بعد از ایمپلنت تعویض کنید.
 •  اگر خونریزی بسیار زیاد و مداوم باشد یک باند گاز جدید روی پانسمان اول قرار دهید و هر نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه اقدام به تعویض آن کنید. شما نباید با زبان یا دست خود ناحیه ایمپلنت شده را تحریک کنید.
 •  توصیه می شود تا ۸ ساعت بعد از کاشت، دهان خود را نشویید.
 • ۲۴ ساعت پس از جراحی ایمپلنت، دهان خود را مرتب با سرم شستشو دهید.
 • یکی دیگر از موارد مهم بعد از ایمپلنت استراحت مناسب و کافی در ساعات اولیه است. برای این منظور در محیطی ساکت دراز بکشید و سرتان را کمی بالاتر قرار دهید تا زودتر بهبود پیدا کنید.
 • تغذیه درست یکی دیگر از مواردی است که باید رعایت کنید. نباید از مایعات داغ و گازدار استفاده کنید.
 • برای اینکه دوباره خونریزی نداشته باشید و زخم عفونت نکند باید از کشیدن سیگار یا نوشیدن الکل خودداری کنید.

  مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در روز اول دکتر مهدی کچویی ، دکتر راضیه کامران

ورم پس از جراحی ایمپلنت را چگونه کنترل کنیم؟

تورم و کبودی صورت به سن بیمار و میزان جراحت بستگی دارد. بالطبع میزان جراحت بیشتر، میزان ورم بیشتری را به دنبال دارد. عامل دیگری که در میزان تورم فرد مهم است، سن او می باشد. در افراد مسن به دلیل از بین رفتن قدرت و سفتی گردن، ورم صورت تا زیر چشم و گردن امتداد می یابد. برای کنترل آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کرده و از مصرف غذاهای سفت خودداری کنید. توصیه دیگر این است که از غذاهای سرد مانند موز یخ زده، سوپ یخ زده، فرنی و … استفاده کنید؛ همچنین می توانید دو بار در روز از خمیردندان های ضدباکتری یا آب ونمک برای شستشوی دهان کمک بگیرید.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در هفته اول

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان تنها به روز اول محدود نمی شود. از جمله مراقبت های بعد از ایمپلنت در هفته اول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بعد از ایمپلنت باید تا یک هفته از غذاهای نرم و نوشیدنی های خنک استفاده کنید. بعد از مصرف هر وعده غذا باید دهان خود را شسته و دندان ها را با مسواک نرم بشویید.
 • در صورت تجویز دهانشویه کلرهگزیدین توسط دندانپزشک، اول باید مسواک بزنید و با آب نمک رقیق شده، غرغره کنید؛ سپس با استفاده از دهانشویه، دهان خود را به طور کامل ضدعفونی کرده و تا نیم ساعت بعد، چیزی نخورید.
 • از مصرف سیگار و دخانیات در دوره نقاهت بپرهیزید تا دچار عفونت نشوید.
 • بعد از ۲۴ ساعت از انجام ایمپلنت از کمپرس گرم استفاده کنید. برای این منظور استفاده از حوله یا پارچه گرم توصیه می شود.
 • ۱۴ روز بعد از جراحی به دندانپزشک مراجعه کنید تا بخیه ها را بکشد.
 • داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویز شده را مصرف کنید.

  مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در هفته اول دکتر مهدی کچویی ، دکتر راضیه کامران

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان در بلندمدت

برای اینکه بتوانید سال ها بعد از کاشت ایمپلنت، همچنان از دندان های جدیدتان استفاده کنید، مراقبت از ایمپلنت در طولانی مدت را فراموش نکنید. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماندن بقایای مواد غذایی در اطراف ایمپلنت ممکن است سبب بیماری شوند؛ از این رو باید قسمت ایمپلنت و لثه و فضاهای بین ایمپلنت با مسواک معمولی و نخ دندان رابط به خوبی تمیز شوند.
 • برای اینکه زودتر تشخیص داده شود استخوان اطراف ایمپلنت رو به تحلیل است یا خیر، باید یک سال بعد از انجام ایمپلنت از آن عکس برداری شود؛ سپس باید هر دو سال یک بار اقدام کنید.

استفاده از دهانشویه بعد از ایمپلنت

برای مراقبت بعد از ایمپلنت دندان باید به تمیز کردن زبان و کام و دندان های سالم اقدام کنید؛ چرا که روی زبان و کام باکتری هایی هستند که احتمال آسیب رساندن به دندان ها و لثه ها را دارند. برای حذف آنها از دهان شویه مخصوص کمک بگیرید.

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان

بعد از عمل جراحی ایمپلنت و طی دوره نقاهت، رعایت رژیم غذایی مناسب اهمیت زیادی دارد. در این دوره باید نکاتی را در رژیم غذایی خود رعایت کنید که در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

چند ساعت بعد از ایمپلنت دندان غذا بخوریم؟

بعد از اینکه کاشت ایمپلنت انجام شد تا یک ساعت بعد از جراحی نباید چیزی میل کنید. بعد از یک ساعت که اقدام به برداشتن اسفنج ها یا گازهای اطراف ایمپلنت کردید؛ می توانید شروع به غذا خوردن کنید. ابتدا باید مایعاتی مانند آب خنک و نوشیدنی های غیر قندی خنک را بنوشید. تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت دندان نباید غذای گرم بخورید. برای اینکه زودتر بهبود پیدا کنید در ۲۴ ساعت اول، غذاهای نرم و خنک بخورید. حداقل یک تا دو روز بعد از ایمپلنت با استفاده از نی مایعات را ننوشید و از قاشق، لیوان یا فنجان چای خوری استفاده کنید.

بعد از ایمپلنت دندان چه چیزهایی بخوریم؟

لیستی از غذاهایی که می توان بعد از ایمپلنت استفاده کرد عبارتند از:

● آب خالص و تمیز (آب معدنی)
● آب میوه های طبیعی بدون شکر
● سوپ خنک شده
● شیر سرد
● ژله
● سوپ خامه
● پودینگ
● میلک شیک
● بستنی میوه ای
● مایعات و غذاهای آبکی مفید

از میوه ها و سبزیجات هم می توان در این دوره استفاده کرد مانند:

● میوه های نرم مانند موز، انبه، هلو و گلابی و …
● پوره سیب
● سبزیجات بخار پز شده

گروه دیگری که در برنامه غذایی بعد از ایمپلنت جای می گیرد به گوشت و منابع پروتئینی مربوط می شود. نظیر:

● ماهی آب پز
● خورش مرغ یا مرغ کباب شده نرم
● انواع سوپ با تکه های ریز گوشت، مرغ یا گوشت های دیگر
● توفو

از غذاهای دیگر که می توان بعد از ایمپلنت استفاده کرد عبارتند از:

● نان ها، ماکارونی یا برنج
● نان های نرم و غیر شیرین
● وافل
● پنکیک
● مافین
● اسپاگتی
● غلات پخته شده و تصفیه شده
● ماست
● پنیر کلبه
● تخم مرغ رنده شده
● و …

بعد از ایمپلنت دندان چه چیزهایی نخوریم؟

بعد از ایمپلنت و هر عمل جراحی که در دهان انجام می شود، باید از خوردن غذاهای سفت بپرهیزید تا دهان و جای زخم ها زودتر بهبود پیدا کند.

نحوه خوابیدن بعد از ایمپلنت دندان

بعد از جراحی ایمپلنت باید در مورد نحوه خوابیدن مواردی را رعایت کنید زیرا خوابیدن اشتباه ممکن است مشکلی به وجود بیاورد. در صورت خوابیدن روی صورت، ممکن است در خونرسانی اختلال ایجاد شود؛ به همین خاطر لازم است تا در ۳ شب اول بعد از درمان ایمپلنت، در هر دو طرف صورت خود، بالش بگذارید تا در هنگام خواب سرتان تکان نخورد و از خوابیدن روی صورت خود جلوگیری کنید. توصیه می شود برای کاهش درد و التهاب یک حوله گرم روی بالش قرار دهید.

بعد از ایمپلنت دندان چه داروهایی مصرف کنیم؟ تا چه مدت؟

وقتی در روز جراحی با یک همراه به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید، اولین قرص مسکن تجویز شده و لازم است تا دو روز به طور مکرر مصرف شود. این دارو معمولا تا دو هفته ادامه می یابد تا درد کاهش پیدا کند. علاوه بر مسکن ها ممکن است دندانپزشک قبل یا بعد از انجام ایمپلنت برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند. استفاده از آنها مانع آلوده شدن بدن به باکتری و عفونت می شود.

عوارض عدم رعایت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

عدم مراقبت بعد از ایمپلنت دندان می تواند عواقب زیر را به دنبال داشته باشد:
● عفونت: ممکن است در محل جراحی ایمپلنت عفونت رخ دهد و درد، تورم و بیماری های خطرناک تر مانند سپتی سمی را به وجود بیاورد.

● ترکیب نشدن ایمپلنت با استخوان: احتمال اینکه ایمپلنت با استخوان ترکیب نشود وجود دارد. این مورد شکست ایمپلنت و عدم موفقیت در جراحی را به دنبال دارد.

● خارج شدن ایمپلنت: اگر به محل جراحی فشار بیاید، احتمال خارج شدن ایمپلنت از جای خود وجود دارد.

● نارسایی عملکرد: اگر نصب ایمپلنت به درستی انجام نشود، احتمال مواجه شدن با مشکلاتی نظیر درد، التهاب و نارسایی عملکرد وجود دارد.

● کاهش عمر ایمپلنت: در صورت مراقبت نکردن از ایمپلنت و رعایت نکردن مراحل درمانی، عمر مفید ایمپلنت کاهش پیدا می کند و لازم است بار دیگر جراحی ایمپلنت انجام شود.

۱۰ نکته مهم جهت نگهداری از ایمپلنت دندان

با مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان می توانید مدت زمان زیادی از ایمپلنت خود استفاده کنید. رعایت نکات زیر می تواند به شما در حفظ و نگهداری از ایمپلنت کمک بزرگی کند:

 1. بعد از ایمپلنت، بهداشت دهان و دندان را بیشتر از گذشته رعایت کنید و از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان غافل نشوید.
 2. بعد از کاشت ایمپلنت با ملایمت، دندان های نواحی جراحی شده را مسواک بزنید.
 3. برای اینکه سلامت لثه ها حفظ شود استفاده از دهانشویه مناسب توصیه می شود.
 4. برای تمیز کردن دهان و دندان ها علاوه بر اینکه از مسواک نرم استفاده می کنید باید از خمیر دندان های ملایم که حاوی فلوراید و ضد سایش هستند و نخ دندان بدون موم کمک بگیرید؛ همچنین استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال و بدون الکل ضروری است.
 5. هر روز چند بار به شستشوی دهان با محلول آب و نمک رقیق بپردازید.
 6. هر ۶ ماه یکبار، برای انجام چکاپ و کنترل وضعیت ایمپلنت نزد دندانپزشک بروید.
 7. از اشیای نوک تیز برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت استفاده نکنید تا به بافت نرم اطراف ایمپلنت آسیب نرسد.
 8. به تغذیه خود توجه کنید. اگرچه در محکم و مقاوم بودن ایمپلنت شکی نیست و بعد از مدتی کاملا به استخوان فک جوش می خورد؛ اما ممکن است با سهل انگاری و خوردن غذاهای سفت، پایه ایمپلنت لق شود.
 9. بعد از کاشت ایمپلنت می توانید برای کاهش پلاک و التهاب لثه از واتر جت (water jet) به جای نخ دندان استفاده کنید. توصیه می شود به تهیه واتر فلاسر با نوک غیرفلزی بپردازید و یک تا دوبار در روز از آن استفاده کنید. برای شستشوی آن از محلول های غیرالکلی و آنتی باکتریال بهره ببرید.
 10. علاوه بر اینکه فرد باید به مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان اهمیت دهد باید برای پاکسازی دوره ای دندان ها به دندانپزشک مراجعه کند تا سطح ایمپلنت ها، بافت اطراف آن و دندان های طبیعی تمیز شوند تا باکتری ها از بین بروند و مانع از ایجاد عفونت در لثه ها و اطراف ایمپلنت شوند.

بهترین دندانپزشک برای ایمپلنت دندان در اصفهان کیست؟

اگرچه ممکن است دندانپزشکان زیادی در زمینه ایمپلنت و خدمات دندانپزشکی دیگر مشغول به فعالیت باشند؛ اما برای اینکه بتوانید از ایمپلنت، بهترین نتیجه را بگیرید باید به بهترین دندانپزشک در بهترین دندانپزشکی زیبایی در اصفهان مراجعه کنید. اگر ساکن اصفهان هستید و قصد دارید دندان تان را ایمپلنت کنید مراجعه به مطب دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بهترین گزینه محسوب می شود. در این مطب از پیشرفته ترین امکانات و تکنولوژی روز استفاده شده و کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی ارائه می شود. از خدمات این مرکز می توان به دندانپزشکی زیبایی، ایمپلنت، کامپوزیت ونیر، درمان ریشه (عصب کشی)، جراحی دندان عقل نهفته، دندانپزشکی کودکان و نوجوانان و… اشاره کرد.

بهترین-دندانپزشکی-در-اصفهان-دکتر-مهدی-کچویی-و-دکتر-راضیه-کامران

سخن پایانی | اهمیت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

با از دست دادن دندان طبیعی علاوه بر اینکه در خوردن غذا به مشکل بر می خوریم، لبخند زیبایی نخواهیم داشت؛ به همین دلیل کاشت ایمپلنت به عنوان راهی برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود. باتوجه به اینکه برای ایمپلنت دندان وقت و هزینه بسیاری صرف می شود، حفظ و نگهداری آن و همچنین رعایت نکات مراقبتی بعد از ایمپلنت بیار اهمیت پیدا می کند. ما دراین مقاله سعی کردیم تا هرآنچه درمورد مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان باید بدانید در اختیار شما قرار دهیم. درصورتی که سوال یا ابهامی دارید می توانید با مطب دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران، بهترین دندانپزشکی در اصفهان در ارتباط باشید.

سوالات متداول مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

بعد از کاشت ایمپلنت تا چند روز مصرف داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ادامه دارد؟

دندانپزشک بعد از کاشت ایمپلنت، مسکن تجویز می کند که باید ۴ روز طبق نظر او مصرف شود. معمولا تا دو هفته بعد از ایمپلنت از این دارو ها استفاده می شود تا درد کاملا برطرف شود. البته بسته به شرایط بیمار دز داروها در بیماران مختلف، متفاوت است.

چند روز بعد از جراحی ایمپلنت، درد و ورم وجود دارد؟

معمولا بیماران ۲ تا ۳ روز بعد از انجام ایمپلنت، درد و ورم را تجربه می کنند.

دوره نقاهت ایمپلنت دندان چقدر است؟

دوره نقاهت ایمپلنت در بیماران مختلف، متفاوت است. این دوره به عوامل مختلفی مانند تعداد ایمپلنت، اندازه ایمپلنت، کیفیت استخوان و… بستگی دارد. معمولا اکثر افراد بعد از ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت بعد از ایمپلنت، درد کمی را احساس می کنند.

ورم و کبودی دهان پس از ایمپلنت طبیعی است؟

ورم و کبودی دهان بعد از ایمپلنت طبیعی بوده و نشانه سلامت بدن و پاسخ طبیعی بدن به جراحی است.

بعد از کاشت ایمپلنت می توان سیگار و قلیان کشید؟

بعد از کاشت ایمپلنت دندان باید از مصرف سیگار و قلیان بپرهیزید اما اگر اصرار به این کار دارید باید ۲ تا ۳ ماه از زمان کاشت بگذرد تا ایمپلنت به استخوان جوش بخورد.

۳.۶/۵ - (۳۱ امتیاز)

مطالب مرتبط

پیوند استخوان برای ایمپلنت | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
در برخی موارد فک بیمار برای جایگذاری ایمپلنت در آن مناسب نیست، زیرا استخوان فک تحلیل رفته و یا از تراکم کمی برخوردار است. دراین مواقع دندانپزشک باید جراحی پیوند استخوان برای ایمپلنت انجام دهد، تا فک بیمار توانایی نگهداری ایمپلنت در طولانی مدت را داشته باشد.
اشت ایمپلنت پانچ | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
ایمپلنت پانچ یکی از انواع ایمپلنت دندان است که به عنوان ایمپلنت فوری دندان نیز شناخته می شود زیرا طی چند ساعت انجام می شود. ایمپلنت فلپلس دارای مزایای بسیاری می باشد اما هزینه آن نیز نسبت به ایمپلنت معمولی بیشتر است.
از علائم پس زدن ایمپلنت دندان عبارتند از: احساس درد شدید در ناحیه ایمپلنت ( پس از یک هفته )، شل شدن ایمپلنت، التهاب لثه، مشکل در جویدن و... . درصورت مشاهده این علائم با دندانپزشک خود در میان بگذارید.
مراحل ایمپلنت دندان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
مراحل ایمپلنت دندان عبارتند از: مشاوره با دندانپزشک، انجام عکس برداری های لازم از فک، کشیدن ریشه یا دندان قبلی، کاشت فیکسچر، پیوند استخوان (درصورت نیاز)، قراردادن ایمپلنت در فک، نصب اباتمنت و در نهایت نصب روکش نهایی.
مزایا و معایب ایمپلنت دندان | دندانپزشکی دکتر کچوئی و دکتر کامران
ایمپلنت دندان دارای ویژگی های منحصربفردی در مقایسه با دیگر روش های جایگزینی دندان می باشد. مزایایی همچون: دوام بالا، زیبایی طبیعی، عدم آسیب به دندان های مجاور و...، باعث محبوبیت این روش کاشت دندان شده است.
انواع ایمپلنت دندان
ایمپلنت دندان (implant) یک روش فوق العاده برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته به صورت دائمی است. انواع ایمپلنت دندان بر اساس نوع ایمپلنت، نحوه کاشت ایمپلنت در فک، طول و قطر، شکل، بدنه و ... دسته بندی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران

بهترین دکتر برای لمینت سرامیکی در اصفهان | دندانپزشک دکتر مهدی کچوئی و راضیه کامران

دکتر مهدی کچوئی جراح دندانپزشک، ایمپلنت، زیبایی دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند و دکتر راضیه کامران فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان‌پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال 96 می‌باشند.

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.