• 03132505825
  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

عصب­کشی دندان در اصفهان بدون درد

15 آذر
عصبکشی دندان اصفهان

این مطلب در تاریخ 26 فروردین 1402 در ساعت 10:27 ق.ظ بروزرسانی شده است

منظور از عصب­کشی دندان، درمان ریشه می‌­باشد و زمانی انجام می­شود که پالپ آسیب برگشت ناپذیر دیده است و چاره‌­ای به جز تخلیه، پاک­سازی و پر کردن آن با مواد پر کننده مخصوصی به نام «گوتا پرکا»، وجود ندارد. تجربه عصب­کشی مانند پر کردن عمیق دندان است این فرآیند گاهی بدون درد بوده و به هیچ مسکنی نیاز ندارد و گاه دردناک است. برای درد پس از عصب کشی هم مسکن به شما داده می شود تا در صورت نیاز مصرف کنید.

علت آسیب دیدن پالپ :

  • پوسیدگی دندان: پوسیدگی‌­های عمیق دندان که حل نشده، لایه مینارا ازبین برده و به عاج برسد.
  • عوامل حاصل از درمان­‌های دندانپزشکی: پرکردگی قدیمی نامناسب که باعث شده زیر آن پوسیدگی اتفاق بیفتد.
  • ضربه یا حادثه: ضربه‌­هایی که در اثر حوادثی مثل تصادف، زمین خوردن و… به دندان وارد می‌­شود  علاوه براینکه منجر به شکستگی دندان می‌­شود به پالپ نیز آسیب وارد می­‌کند.

مراحل عصب­کشی دندان:

برای انجام این عمل ابتدا دندانپزشک دندان شما را معاینه می‌‌کند، پس از بررسی رادیوگرافی تهیه شده از دندان و ارزیابی قابل نگهداری و قابل درمان بودن دندان، درمان آغاز می‌گردد.

🔸 مرحله اول: تزریق داروی بی­‌حسی موضعی

🔸 مرحله دوم: دسترسی به عصب دندان

که در این مرحله با استفاده از توربین دندانپزشکی و فرزعاج، دندان سوارخ شده و اتاقک پالپ برداشته می‌‌شود به این شکل دندانپزشک به کانال عصبی دندان می‌‌رسد.

خواندن این مقاله  جرمگیری دندان در اصفهان

🔸 مرحله سوم: پیدا کردن مدخل کانال­‌های دندان

در بیشتر موارد دندان‌ها تعداد کانال‌ها و محلشان مشخص و ثابت است اما گاهی پیش می­آید که یک دندان بیش از تعداد معمول کانال عصبی داشته باشد، در این­صورت تعداد جلسات درمان طولانی‌­تر می‌­شود و معمولا دو یا سه جلسه درمان نیاز می‌­باشد.

🔸 مرحله چهارم: پاکسازی محوطه داخلی کانال به کمک فایل‌های دستی و یا روتاری

پاکسازی ریشه دندان، مرحله مهمی از مراحل عصب­کشی دندان است زیرا باقی­ماندن محلی از ریشه که پاکسازی نشده­است کانون تجمع باکتری­ها بوده و منجر به شکست درمان می­‌شود. این فرآیند یا توسط ابزارهای ریزی به ­نام فایل بصورت دستی انجام می­‌شود  ویا با دستگاه روتاری انجام می­‌گیرد.

🔸 مرحله پنجم: پرکردن کردن ریشه دندان

پس از خشک کردن فضای کانال و اطمینال از طول ریشه برای پرکردن کانال ریشه از  ماده‌ای به اسم گوتاپرکا استفاده می‌­شود که با بدن بیمار سازگاری دارد و دارای منشا گیاهی ­است.

🔸مرحله ششم: پانسمان دندان وآماده شدن برای ترمیم یا روکش

توجه داشته باشید که هر یک از مراحل عصب­کشی دندان اهمیت خاص خود را دارند و عدم اجرای صحیح هر کدام می‌تواند منجر به شکست در درمان گردد.

 

هزینه عصب­کشی دندان :

هزینه عصب­کشی دندان، بستگی به شرایط دندان بیمار، تعداد کانال­‌های دندان، میزان پوسیدگی دندان، موقعیت دندان در دهان بیمار و نوع مواد مورد استفاده در ترمیم متفاوت است.

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.