• 03132505825
  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

دیاستم و فاصله بین دندان ها چیست؟

5 آبان
دیاستم
  • دیاستم چیست :

به فضای خالی بین دو یا چند دندان (بیش از 2.5 میلی­متر ) دیاستم یا فاصله بین دندانی می­گویند.این حالت به دلایل مختلف مثل بزرگ بودن فک یا دلایل ژنتیکی و مادر زادی و یا بروز یک حادثه و ضربه به دندان می­تواند اتفاق بیفتد. دیاستم معمولا در دو دندان قدامی فک بالا شیوع بیشتری دارد که در بسیاری از کودکان بعد از افتادن دندان­های شیری بوجود می­آید.

  • عوارض دیاستم :

این فضای خالی و پر شده اگر در دندان­های عقبی باشد موجب بروز مشکلاتی مانند گیر کردن غذا بین دندان ، بوی بد دهان و ابتلا به بیماری لثه می­شود و اگر در دندان­های جلویی باشد، در زیبایی افراد تاثیر می­گذارد و منجر به کاهش زیبایی طرح لبخند و در نتیجه کم شدن اعتماد بنفس بیمار هنگام لبخند زدن می­شود. همچنین در کودکان در صورت عدم درمان می­تواند منجر به اختلال در تکلم شود.

  • راه های درمان دیاستم :

بعد از تشخیص این بیماری توسط دندان­پزشک ، برای درمان آن در نظر گرفته می­شود از قیبل :

  1. ارتودنسی دندان : که هم فضاهای خالی بسته می شود و هم شیب دندا­ها اصلاح می­گردد.
  2. استفاده از ونیرهای کامپوزیتی یا سرامیکی : از درمان­های زیبایی مانند کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی می­توان برای اصلاح فاصله بین دندان یا (بستن دیاستم) استفاده کرد.
  3. ایمپلنت یا بریج دندان : استفاده از این روش زمانیکه دیاستم زیاد باشد و بدلیل از دست دادن چند دندان اتفاق افاده باشد ، فقط برای بزرگسالان توصیه می­شود.
  4. جراحی فرنوم یا فرنوکتومی : زمانی که فرنوم لبی بزرگ باعث فاصله افتادن بین دندان شود بهترین روش جراحی فرنوکتومی است که در مدت زمان کوتاهی انجام می­شود.
  • هزینه درمان فاصله بین دندان ها (دیاستم):

هزینه بستن فاصله دندان به تکنیک استفاده شده در رفع این ناهنجاری وجود دارد همچنین با توجه به کیفیت و نوع مواد استفاده شده

خواندن این مقاله  تفاوت کامپوزیت ونیر دندان و بلیچینگ دندان چیست؟ کدام بهتر است؟

(بطور مثال در ارتودنسی و ایمپلنت ) هزینه ها متفاوت است .

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.