• 03132505825
  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

ترس کودکان از دندانپزشکی را چگونه از بین ببریم؟

19 آبان
لمینیت اصفهان

این مطلب در تاریخ 21 تیر 1402 در ساعت 12:16 ق.ظ بروزرسانی شده است

کودکان و نوجوانان زیادی هستند که  برای دندان های دائمی خود نیاز به درمان ریشه پیدا می کنند. عبارت عصب کشی اغلب برای بسیاری از بچه ها بسیار ترسناک است و موجب استرس و دلهره آن ها می شود و ترس کودکان از دندانپزشکی یکی از دغدغه‌های مهم والدین است.

برای اینکه این افراد برای دریافت خدمات درمان ریشه آماده باشند، توصیه می شود که ابتدا والدین اطلاعات کافی و آمادگی ذهنی مناسب داشته باشند تا بتوانند کودک خود را برای درمانهای دندانپزشکی مهیا سازند
در ادامه برخی راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی را میخوانید .
از عبارت ” عصب کشی ” برای تشریح درمان کودک استفاده نکنید. این عبارت علاوه بر اینکه از نظر علمی اشتباه است (عبارت درست درمان ریشه است)

برای کودکان و حتی برخی بزرگسالان استرس زا است!

خاطرات یا شنیده های ناخوشایند خود و دیگران را برای کودک تعریف نکنید! پیش زمینه  ذهنی که اغلب اشتباه است برای فرزند خود ایجاد نکنید. لطفا بچه ها را از درمان ریشه نترسانید!

فرزند خود را به دلیل اینکه کار دندانش به درمان ریشه کشیده است ملامت نکنید. سرزنش کردن با جملاتی مثل: “چون مسواک نزده ای چنین بلایی به سرت آمده است” استرس زاست و ترس کودک را بیشتر می کند.

برای آوردن بچه ها به مطب دندانپزشک از وعده و جایزه استفاده نکنید. قول جایزه های بزرگ در ذهن کودک هیولایی از درمان ریشه درست می کند.

خواندن این مقاله  روکش دندان شیری کودکان+ انواع روکش دندان شیری

اگر کودک شما تجربه بستری در بیمارستان دارد یا تجربیات ناخوشایندی از دندانپزشکی در درمان های قبلی دارد. این موارد را در جلسه معاینه با دندانپزشک مطرح کنید و از او برای آماده کردن فرزند خود مشاوره بگیرید.

 

کودکان را از آمپول نترسانید و  در مورد بی حسی و مسائل پیرامون آن هیچ صحبتی نکنید. بعضی مواقع تاکید بیش از حد روی یک مطلب استرس آنها را بیشتر میکند. در مطب ما  فرزند شما ، اصلا  متوجه وجود چنین وسیله ای(آمپول!)  نمیشود ؛ پس در مورد آن صحبتی با او نکنید.

حضور همزمان پدر ،مادر ،خواهر ،برادر و … باعث استرس بیشتر کودک و عدم تمرکز کادر درمانی می شود. بهتر است پدر یا مادر و در صورت امکان تنها یکی از خواهران/برادران به مطب مراجعه کنند.

اجازه دهید در اتاق معاینه، دندانپزشک با فرزندتان صحبت کند. به جای فرزند خود جواب ندهید و در حضور دندانپزشک به فرزندتان پرخاش نکنید.

کودک شما در ساعت مراجعه به مطب گرسنه نباشد و بیش از حد معمول نیز غذا نخورده باشد. همواره توصیه میشود کودک قبل از مراجعه استراحت کافی داشته باشد.

 

4.7/5 - (26 امتیاز)
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

WeCreativez WhatsApp Support
سوالات دندانپزشکی خود را از دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بپرسید.