دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • dr.kachouei@gmail.com
  • 09137984291 - 03132505825
ونیر کامپوزیت اصفهان

همه چیز در مورد ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر مواد همرنگ دندان و نامی آشنا برای افرادی که به دنبال لبخند هالیوودی و زیبا شدن دندان ها در کمترین زمان و هزینه هستند.

از برجسته ترین نکاتی که میتوان در مورد کامپوزیت ونیر گفت بدون ضرر بودن آن است ، به این معنی که دندان ها در این روش تراش نمیخورند و به آن ها آسیبی نمیرسد.

طول عمر بالای کامپوزیت ونیر و پایین بودن قیمت کامپوزیت ونیر به نسبت نتیجه عالی ، این روش را به پرطرفدار ترین و بهترین روش دندانپزشکی زیبایی تبدیل می کند.

داشتن یک لبخند عالی امروزه در هر سنی واقعا مهم است ، با توجه به موقعیت اجتماعی شما میتوان این اهمیت را کم و زیاد دانست ، اما ما اعتقاد داریم یک لبخند زیبا و جذاب میتواند در هر موقعیت شما را خاص و درخشان به نمایش گذارد.

اصلاح طرح لبخند و داشتن یک لبخند زیبا دیگر یک رویای دست نیافتی نیست ، در گذشته لبخند های زیبا بیشتر در اختیار هنرمندان و آرتیست های سینما بود ، اما امروز با گسترش علم دندانپزشکی و تنوع روش های دندانپزشکی زیبایی ، اصلاح طرح لبخند همه گیر شده و عموم افراد در هر سنی می توانند از روش های دندانپزشکی زیبایی استفاده کنند.

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت ، لمینت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند

دوام و کیفیت مواد کامپوزیتی به واسطه کامپوزیت های نانو چند برابر شده و استحکام این مواد باعث شده تقریبا برای رفع هر مشکل زیبایی دندان استفاده شود و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان ها جلوه خاصی به لبخند می بخشند

در افرادی با به هم ریختگی خفیف و تا متوسط دندانی ، این به هم ریختگی در نگاه اول شما را یاد درمان ارتودنسی خواهد انداخت ، اما اگر به هم ریختگی دندانی و نامرتبی دندان ها بدون مشکلات فکی باشد ، مانند جلو عقب بودن فک ، می توان با کامپوزیت ونیر آن را درمان کرد.

از مزایای این روش میتوان به این مورد اشاره کرد که در ارتودنسی حداقل یکسال و نیم زمان نیاز است اما با کامپوزیت وینر تنها در چند جلسه می توان دندان هایی مرتب و زیبا داشت.

هر چند ارتودنسی روشی برای اصلاح به هم ریختگی های دندانی به شمار می رود اما محدودیت های متعدد ، افراد را به سمت کامپوزیت ونیر جذب می کند.

 

مورد بعدی دندان های فاصله دار است که  در آنها  فاصله بین دندانی نه تنها باعث زشت شدن لبخند می شود بلکه احتمال پوسیدگی ، گیر غذایی و جابجایی دندان های دیگر را بالا برده و حس بدی را به فرد وارد می کند. خوشبختانه با روش کامپوزیت ونیر می توان فاصله بین دندان ها را اصلاح کرد.

پس اگر دندان های نامرتب ، دندان های روی هم قرار گرفته ، بد رنگی دندان ، دندان های لب پر و شکسته شده و یا دندان های کوتاه دارید استفاده از روش کامپوزیت دندان بهترین راه برای رسیدن به لبخند هالیوودی و جذاب است.

.

نکته ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است  و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می باشد پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین کامپوزیت دندان که توسط شرکت های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود تا استحکام و زیبایی ماندگار در دندان ایجاد شود.

 

مدت زمان و نحوه انجام کامپوزیت ونیر

مدت زمان کوتاه درمان ( تنها در یک جلسه ) ، امکان ترمیم در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت و هزینه پایین آن باعث شده این روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

جهت انجام، نیازی به قالبگیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط  دندانپزشک انجام می گیرد.

 

عواملی سبب می‌شوند تا کامپوزیت ونیرهایی بی نقص داشته باشید

حفظ ساختار دندان به حداکثر میزان:

با عدم تراش دندان‌ها و یا انجام تراش به میزان کاملا محدود در زمانی که دندان و یا قسمتی از دندان خارج از قوس دندانی قرار گرفته است و در طرح لبخند تداخل ایجاد می‌کند، می‌توان درمانی کاملا محافظه‌کارانه انجام داد که به هیچ وجه موجب حساسیت دندان‌ها نگردد.

حفاظت از لثه‌ها و عدم تداخل با فضای لثه‌ای:

به طور کلی در هر درمانی که بر روی تاج دندان انجام می‌شود، اعم از ترمیم‌ها، روکش‌ ها و ونیر‌های مختلف، نباید تداخلی با فضای لثه‌ای داشته باشند. تهاجم به فضایی که مختص لثه‌هاست، به مرور زمان موجب تورم، التهاب، تغببر رنگ و تحلیل لثه‌ها شده و در دراز مدت سبب تحلیل استخوان می‌گردد.

کامپوزیت ونیرها باید با روش صحیح و باکمک گرفتن از محصولاتی خاص مانند ماتریس‌های (نوارهای) مخصوص ، در ناحیه‌ی تماس با بافت لثه‌ای قرار بگیرند.و  وارد فضای لثه‌ای نشوند و موجب التهاب نگردند.

انجام پالیش دقیق پس از انجام کار و انجام پالیش‌های دوره‌ای منظم:

عامل دیگری که سبب می‌گردد کامپوزیت ونیرها بدون عارضه و با دوام بیشتر در دهان باقی بمانند، انجام پالیش‌ نهایی و دقیق و همراه با صرف زمان مناسب است. در این حالت سطحی صیقلی در تمام نواحی ونیرهای کامپوزیتی اعم از سطح خارجی، بین دندانی و در تماس با لثه‌ها ایجاد می‌شود. به این ترتیب تجمع پلاک میکروبی بر روی ونیر‌ها به حداقل رسیده و ونیرها عوارضی مانند التهاب لثه‌ها که عامل اصلی آن پلاک میکروبی است را ایجاد نمی‌کنند.

همچنین با انجام پالیش‌ها به طور دوره‌ای و منظم، ثبات رنگ مناسبی به دست خواهد آمد و عارضه‌ی تغییر رنگ کامپوزیت ونیرها به حداقل میزان کاهش پیدا خواهد کرد.

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

این روش در صورتی که با مواد درجه یک و به درستی انجام شود ، یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین روش های زیباسازی دندان است ، این مواد پس از سفت شدن از استحکام بالایی برخوردار هستند..

در این روش جدا شدن و یا پوسیده شدن ونیر کامپوزیت وجود ندارد، اما در صورت شکستن و لب پر شدن به واسط جویدن جسم سخت و یا ضربه امکان ترمیم آن وجود دارد.

البته پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد و در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان دچار مشکل پوسیدگی خواهد شد که در مورد دندان طبیعی نیز به همین صورت است؛ پس همواره رعایت بهداشت دهان و دندان در

اولویت است و پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با انجام کامپوزیت و یا دیگر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

و اینکه کامپوزیت ونیر چقدر عمر می کند بسته به نوع رفتار شما دارد ، مثلا نوع غذاهایی که بیشتر مصرف می کنید یا نحوه مراقبت از دندان ها بستگی دارد

 

مدت زمان انجام ونیر کامپوزیت

انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از 8 تا 10 دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.
مدت زمان لازم برای انجام حدود 6 ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید.

 

مزایای کامپوزیت دندان

  • قابلیت انجام درمان در یک جلسه
  • مفید برای بیماران با سن پایین
  • قابل استفاده در نواحی آسیب دیده کوچک
  • هزینه پایین تر
  • برداشتن کمتر نسج دندانی
  • عدم نیاز به بیحسی

 معایب ونیر کامپوزیت کدامند ؟

  • احتمال  پریدگی لبه های ترمیم  به هنگام مصرف خوراکی های سخت
  • ثبات رنگ کمتر نسبت به ونیرهای سرامیکی

 

سوالات رايج درمان کامپوزيت ونير

سوالات رايج درمان کامپوزيت ونير به شما کمک می کند دید بازتری نسبت به درمان کامپوزیت دندان به دست بیاورید.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خير . در صورتيکه بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونیر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست . البته رعایت بهداشت شامل نخ دندان زدن و مسواک کردن همواره توصیه می شود. .

البته اگر درمان با کيفيت پايين انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بين پوسته ونير و دندان ، احتمال ايجاد بوى نامطبوع دهان است که در اين حالت بايست کامپوزيت دندان تعويض شود.

آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونیر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپوزیت ونیر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپوزیت ونیر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراين اگر بيمار نيازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اينکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونیر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپوزيت ونير ضررى براى مادر و جنين ندارد.

تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت دندان چيست؟

لمینت دندان پس از تراش دندان و قالبگیری ، توسط لابراتوار ساخته می شود و فرم نهایی توسط دندانپزشک داده میشود ؛ پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان میبرد ولى ونير کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم و يا دندانها داراى مشكلات بيشترى مثل خرابى و پوسيدگى هستند لمینت ها بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى كه مشكلات دندانى كمتر هستند و بيشتر هدف اصلاح زيبايى با حداقل دستكارى دندان باشد معمولا طرح درمان كامپوزيت ونير مورد توجه قرار مى گيرد

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ