دندانپزشکی دکتر مهدی کچوئی و دکتر راضیه کامران بهترین دندانپزشکی اصفهان

  • اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم
  • 03132505825

توصیه های پس از عصب کشی دندان (درمان ریشه)

۱۹ مهر
توصیه های پس از عصب کشی

پس از درمان ریشه (عصب کشی دندان) بیمار باید نکاتی را برای بهبود سریع تر رعایت کند. در ادامه به توصیه های بعد از عصب کشی دندان می پردازیم:

در ابتدا این نکته را یادآور شوم ؛ افرادی که به علت مراجعه دیرهنگام ، با درد شدید یا عفونت دندانی به دندانپزشک مراجعه می کنند ممکن است درد یا حساسیت بیشتری پس از رفع اثر بی حسی داشته باشند.

 

توصیه های پس از عصب کشی دندان( درمان ریشه)

  • پس از اینکه تاثیر بی حسی از بین رفت ممکن است درد دندان شروع شود برای همین می توانید هر 4 ساعت یک بار از کپسول های مسکن ( نووافن ، آسیفن، فارژزیک  یا کدیمکس) برای تسکین درد استفاده کنید.
  • در صورت امکان فقط با سمت مخالف دهانتان غذا بجوید.
  •  از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده یا سفت خودداری کنید.
  • بیمار می تواند پس از درمان ریشه (عصب کشی) از نخ دندان و مسواک استفاده کند. فقط روی پانسمان موقت را نباید با مسواک بسابد و نخ دندان را در محل پانسمان استفاده نکند.
  •  پس از درمان ریشه از غذاهای نرم مانند سوپ استفاده کنید البته پس از اینکه تاثیر بی حسی از بین رفت زیرا ممکن است در حین خوردن غذا گونه و یا زبانتان را گاز بگیرید.
  • در ناحیه درد از حوله گرم استفاده کنید و آرام آن منطقه را ماساژ دهید.
  • پس از درمان ریشه دندان باید پر شود یا درمان پروتزی روی آن قرار بگیرد. بیشتر دندان های عصب کشی شده نیاز به روکش پیدا خواهند کرد. در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید. در صورت افتادن پانسمان حتما مجددا به پزشک مراجعه کنید تا ان را پانسمان کند. دندان نباید بعد از عصب کشی بدون پانسمان باشد.
  • چون دندان عصب کشی یا درمان ریشه شده ترد و شکننده است، دندان باید روکش شود. قبل از انجام روکش با احتیاط غذا بجوید.

شایان ذکر است که همه درمان های پزشکی با درصدی از شکست همراه است ، که ممکن است با توجه به شرایط خاص دندان شما هنگام مراجعه به دندانپزشک ( عفونت یا کیست انتهای ریشه دندان به علت مراجعه دیر هنگام، کانال های بسته دندانی یا طول و انحنای شدید ریشه ها)  این درصد متغیر میباشد.

 

عــوارض احتمالی

اقدامات لازم

احساس بر آمدگی دندان

برای کوتاه کردن پرکردگی دندان به مطب مراجعه شود.

درد دندان

ممکن است تا یک ماه ادامه یابد/ استفاده از مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک

عفونت دندان

استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط دندانپزشک

شکسته شدن تاج

گذاشتن روکش حداکثر یک ماه پس از عصب کشی

درد

در صورت تداوم، مراجعه به دندانپزشک

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دکتر مهدی کچوئی

دکتر مهدی کچوئی فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان پزشکی از دانشگاه‌ علوم پزشکی اصفهان در سال 95 می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن دوره طرح نیروی انسانی در تهران، به شهر اصفهان بازگشتند و پس از کسب تجربه‌های علمی و عملی اقدام به تاسیس مطب دندان پزشکی مجهز همراه با کادری مجرب، جهت خدمت رسانی هرچه بیشتر به شما عزیزان نمودند. دکتر مهدی کچوئی، جراح و دندانپزشک زیبایی، دارای مدرک تخصصی ایمپلنت و بازسازی‌های دهان، فک و صورت، طراحی لبخند و لمینیت های سرامیکی می‌باشند. ایشان عضو انجمن دندان‌پزشکی ایران نیز هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

ارتباط با ما از طریق واتساپ