دندانپزشکی دکتر کچوئی اصفهان، عضو انجمن دندانپزشکی ایران

  • 09137984291 - 03132505825
تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان+ معایب و مزایا

برای دانستن تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان+ معایب و مزایا در این مقاله همراه ما باشید. تنوع زیاد ترمیم و ونیر دندان‌ها گاهی انتخاب افراد در روش‌هایی مانند لمینت و کامپوزیت را سخت می‌کند. در واقع این سوال که تفاوت ونیر کامپوزیت در اصفهان و لمینت سرامیکی دندان چیست؟ و هر کدام چه ویژگی‌های منحصر به فردی دارند؟ ذهن افراد را درگیر کرده و تصمیم گیری را برای آن‌ها دشوار می‌سازد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا مطلبی را برای شما آماده کنیم که بتوانیم تفاوت این دو روش را به همراه مزایا و معایب هرکدام برای شما شرح دهیم.

 البته برای انتخاب هر یک از این روش‌ها بهتر است نظر دندانپزشک خود را هم بپرسید. اما مسئله اصلی این موضوع این است که لمنیت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟ کدام یک از این روش‌ها استحکام بیشتری خواهند داشت. کدام یک مقرون به صرفه‌تر خواهند بود؟ کدام یک در مدت زمان کمتری انجام می‌شود؟ آیا لمینت سرامیکی دندان  لبخند را زیباتر می‌کند یا کامپوزیت ونیر؟ اگر واقعا به دنبال جواب این سوالات هستید و حسابی ذهن شما را درگیر کرده است، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را دنبال کنید.

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

ونیر دندان، روکشی است که متشکل از مواد همرنگ دندان خواهد بود. از این روکش برای اصلاح عیوب دندان، تغییر رنگ دندان‌ها، ترمیم موضعی و زیبا سازی لبخند افراد استفاده می‌شود. ونیرها از لحاظ درمانی به دو دسته تقسیم می‌شوند. ونیرهای مستقیم و غیر مستقیم. زمانی که بخواهیم تعداد محدودی از دندان‌ها را اصلاح کنیم و همچنین زمانی که نیشال دندان‌ها سالم باشد، از ونیرهای مستقیم استفاده می‌کنند. این کار طی یک جلسه در داخل مطب انجام خواهد شد. اما ونیرهای غیرمستقیم هم زیبایی و استحکام بیشتر و هم کاربردهای وسیع‌تری دارند.

ونیر کامپوزیت، ترکیب خمیری شکلی است که به وسیله تابش نور با طول موج خاص سفت و سخت می‌شود. سپس از طریق پولیش دادن شکل مناسبی به آن‌ها می‌دهند تا هم شبیه به سایر دندان‌ها شود و هم باعث اذیت شدن فرد نشوند.

نسل جدید کامپوزیت‌ها، ونیر کامپوزیت آی پی سی است که ذرات سرامیک به مواد آن اضافه شده است. ذرات سرامیکی موجود در این نوع از کامپوزیت باعث استحکام و مقاومت بیشتر آن می‌شود. همچنین در مقابل رنگ پذیری نسبت به ونیر کامپوزیت‌های معمولی مقاومت بیشتری دارد.  ونیر کامپوزیت ای پی اس حالت براق دارد و حدودا 6 سال عمر خواهد کرد و روی هشت تا ده دندان از هر فک میتوان این تکنیک را اجرا کرد.

ونیر کامپوزیت بدون تراش، از یک ماده همرنگ دندان استفاده می‌شود که روی دندان قرار می‌گیرد. دندانپزشک به این مواد حالت می‌دهد و طی یک جلسه تمام خواهد شد.

کاربرد ونیر کامپوزیت دندان

ونیرها در درمان دندان بیماران دیابتی، تغییر رنگ دندان‌ها، برطرف کردن لکه‌های موضعی، تغییر رنگ‌های آبی یا خاکستری و تغییر رنگ درونی دندان‌ها کاربرد دارند. از این روش برای بستن فاصله بین دندان‌ها، مرتب کردن جزئی دندان‌ها، اصلاح طرح لبخند می‌توان استفاده کرد. با این روش بدون تراشیدن زیاد سطح دندان‌ها و بدون هیچ ضرری شما می‌توانید لبخند منحصر به فرد خود را داشته باشید. اما باید توجه کرد که این کار حتما توسط پزشک متخصص و ماهر در این زمینه انجام شود. استفاده از این تکنولوژی هم مزایا و هم معایب خاص خودش را دارد.

از مهم‌ترین کاربردهای ونیر کامپوزیت دندان، پر کردن دندان‌های خالی است. توصیه می‌شود برای دوام و پایداری بیشتر دندان‌های کامپوزیت شده افراد از مصرف زیاد غذاهای سفت و سخت مثل تخمه شکستن یا شکستن هسته میوه‌ها و گردو و پسته خودداری کنند. البته اگر ونیر کامپوزیت دچار پریدگی یا شکستگی شود، قابل ترمیم است.

در ابتدای درمان نیز ممکن است دندان‌ها در مقابل تغییرات دمایی حساس شوند اما به مرور زمان این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

معایب و مزایا ونیر کامپوزیت دندان

برای این که بتوانیم از تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان بگوییم باید مزایا و معایب هرکدام از این روش‌ها را برای شما شرح دهیم.

از مزایای کامپوزیت دندان، می‌توان گفت که در این روش نیازی به تراش دندان‌ها نیست و اگر در مواردی نیاز به تراشیدن باشد به مقدار خیلی جزئی این کار انجام می‌شود. اگر فردی دچار پریدگی لبه دندان یا شکستگی مقدار کمی از دندانش شود، می‌تواند با این روش به ترمیم و اصلاح آنها بپردازد. مواد کامپوزیت دندان، مقاومت بالایی در برابر فشار در زمان جویدن غذا دارند. تحمل فشار در آن 10 برابر لمینت‌های چینی می‌باشد.

شکل و فرم و رنگ مواد کامپوزیت آنقدر طبیعی است که دیگران به سختی متوجه تفاوت آن با دندان‌های طبیعی می‌شوند؛ همچنین این روش چون به لابراتوار نیاز ندارد، پس احتمال خطای انسانی در آن  وجود ندارد. در اغلب موارد مدت زمان و تعداد جلسات درمان کوتاه و کم است.

از معایب این روش این است که طول عمرشان کم است و بعد از ده تا دوازده سال باید تعویض شوند. همچنین لازم است که افراد بعد از کامپوزیت دندان، بهداشت دهان و دندان را بیشتر از هر زمان دیگری رعایت کنند. براقیت کامپوزیت‌ها  نسبت به لمینت‌های چینی کمتر است البته روش‌های جدیدی برای براقیت و جلای آن‌ها هم به وجود آمده است.  بهتر است برای دوام  بیشتر کامپوزیت به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

 به علت رنگ پذیری این مواد لازم است افراد بعد از خوردن قهوه چای و سایر مواد غذایی رنگ دار، حتما مسواک بزنند.

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

لمینت سرامیکی، یک روکش نازک است که به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می‌شود و یک انتخاب عالی برای داشتن طرح لبخند زیبا است. لمینت سرامیکی بسیار مقاوم است و طول عمر پانزده تا بیست سال دارند. با ارزیابی پزشک متخصص از دندان‌هایتان لمینت خاص برای شما در آزمایشگاه ساخته می‌شود. این فرایند حدود سه هفته زمان می‌برد. در برخی موارد روکش موقت برای فرد ساخته و جاگذاری می‌شود.

با توجه به میزان نقض دندان‌ها ضخامت لمینت کاربرده شده متفاوت خواهد بود. افرادی که ایرادات دندانی زیادی دارند، باید سطح دندان تراشیده شود. تکنولوژی نصب لمینت سرامیکی به مینای دندان‌ها شبیه به همان فرایند پر کردن دندان است.

کاربرد لمینت سرامیکی دندان

روکش لمینت سرامیکی کاربردهای زیادی دارد از جمله: اصلاح ناهمواری‌ها و نامرتبی جزئی دندان‌ها، ساییدگی دندان‌ها و سفید کردن دندان‌ها می‌باشد. با استفاده از لمینت سرامیکی شما می‌توانید شکل دندان‌های خود را تغییر دهید یا نسبت نامناسب لثه به دندان را بهبود ببخشید و فاصله بین دندان‌هایتان را پر کنید.

اما افرادی که دندان‌هایشان فاصله کمی به لب‌ها دارند نمی‌توانند از لمینت استفاده کنند. هم چنین افرادی که عادت دندان قروچه دارند یا سایش شدید دندان و یا بهداشت دهانی پایین و ضخامت کم مینای دندان دارند، نیز نمی‌توانند ازاین روکش استفاده کنند.

امتیاز دهی به این مطلب
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

صفحه اینستاگرام

dr_kachouei_dentistry

واتس اپ

سوالات خود را بپرسید

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه - 8:00 - 17:00

اصفهان، خیابان جی

قبل از تقاطع پروین، مجتمع الماس، طبقه دوم
ارتباط با ما از طریق واتساپ